Хіба питання "задають"?

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
quaid
Новоприбулий
Повідомлень: 1
З нами з: Сер вересня 29, 2010 11:18 am

Хіба питання "задають"?

Повідомлення quaid »

Задавати питання

Чомусь все життя вважав, що питання не "задають", а "ставлять". Можливо, варто виправити тлумачення?

Знайшов докази у рамках статті в газеті "Хрещатик".
ЮляМ
Новоприбулий
Повідомлень: 13
З нами з: П'ят серпня 27, 2010 8:28 am

Хіба питання "задають"?

Повідомлення ЮляМ »

Було б непогано, аби автори статті "Хрещатик" пояснили, чому "не можна поєднувати іменник з дієсловом ". Бо Тарас Шевченко, наприклад, такого поєднання не уникав:
"Це було б надто по-родинному, а все ж я взяв шапку в руки і, дожидаючи щасливої думки, як школяр перед жвавими екзаменаторами, спинився біля дверей, крутячи в руках шапку, немов допитуючись у неї відповіді на жваво ".

А загалом маємо враховувати, що слово "питання" має, крім того ж значення, що й "запитання", інші значення, зокрема "Положення, справа, предмет, які вимагають розв'язання, обговорення, уваги і т. ін.". І вживаючи "питання" в такому значенні, ясна річ, не можемо поєднувати його з дієсловом "задавати" - у цьому разі й справді доречним буде "порушувати".
lelka
Коректор пильний
Повідомлень: 291
З нами з: Чет травня 06, 2010 3:03 pm

Хіба питання "задають"?

Повідомлення lelka »


Пригадую, що й нас сварили за цей русизм. До речі, як пов'язане із дієслово ? На мій погляд, останній варіант більш український. Принаймні в перекладі рос. трапляється частіше, ніж (див. сайт "Рос.-укр. словники").
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Хіба питання "задають"?

Повідомлення Savo »

ЮляМ писав:
Чет вересня 30, 2010 6:37 am

Було б непогано, аби автори статті "Хрещатик" пояснили, чому "не можна поєднувати іменник з дієсловом ". Бо Тарас Шевченко, наприклад, такого поєднання не уникав:
"Це було б надто по-родинному, а все ж я взяв шапку в руки і, дожидаючи щасливої думки, як школяр перед жвавими екзаменаторами, спинився біля дверей, крутячи в руках шапку, немов допитуючись у неї відповіді на жваво ".

Узагалі, Кобзар так не казав. Річ у тім, що свою повість «Прогулка с удовольствием и не без морали» він написав російською мовою. Ви зацитували речення з українського перекладу Д. Дорошенка.

Що ж до аргументації порад – цілком згоден: вони б не завадили. Саме так робив, приміром, той самий Антоненко-Давидович, коли рекомендував чогось не вживати.
Зима
Студент досвідчений
Повідомлень: 125
З нами з: Пон січня 04, 2010 10:46 pm

Хіба питання "задають"?

Повідомлення Зима »

ЮляМ писав:
Чет вересня 30, 2010 6:37 am

Було б непогано, аби автори статті "Хрещатик" пояснили, чому "не можна поєднувати іменник з дієсловом ". Бо Тарас Шевченко, наприклад, такого поєднання не уникав:
"Це було б надто по-родинному, а все ж я взяв шапку в руки і, дожидаючи щасливої думки, як школяр перед жвавими екзаменаторами, спинився біля дверей, крутячи в руках шапку, немов допитуючись у неї відповіді на жваво ".

Дорошенко "задає питання", а "Хрещатик" радить не "задавати запитання" - можливо щоб не зловживати префіксом "за"?
Черепаха
Редактор вмілий
Повідомлень: 398
З нами з: Нед вересня 23, 2007 12:15 pm

Хіба питання "задають"?

Повідомлення Черепаха »

Зима писав:
Чет вересня 30, 2010 7:59 pm

Дорошенко "задає питання", а "Хрещатик" радить не "задавати запитання" - можливо щоб не зловживати префіксом "за"?

Однак запитання ліпше ставити або формулювати. Хоча, як бачимо, словник Виргана й Пилинської знає варіянт із задавати.
SergiyN
Новоприбулий
Повідомлень: 1
З нами з: Сер вересня 01, 2010 9:29 pm

Хіба питання "задають"?

Повідомлення SergiyN »

Скажіть, будьте ласкаві, в якій темі можна писати незнайомі слова для поповнення словника?
Тому що я тут давно був зареєстрований, але зараз на пряму, на жаль, корегувати словник не можу( А чому, не знаю.
Відповісти