ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Віктор Полянко
Новоприбулий
Повідомлень: 3
З нами з: Вів травня 15, 2007 7:08 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Віктор Полянко »

Мене цікавить відмінність між значеннями цих слів, коли вони вживаються у якості іменників.
Тлумачення, що дає СЛОВНИК.НЕТ, не дають змоги у цьому випадку провести між ними якусь межу. Мені здається, але я цілком не впевнений, що вона полягає у тому, що ПЕРЕРАХУВАННЯ вживається для слів, що вказують на однотипні предмети (наприклад, сорти яблук: паперівка, боровинка, антонівка, макінтош...), а ПЕРЕЛІК може стосуватися більш широкого кола предметів, що можуть бути досить різними, але обєднуються якоюсь логічною звязкою (наприклад, перелік речей для походу: рюкзак, спальник, килимок, аптечка, кросівки, футболки...). Тобто ПЕРЕРАХУВАННЯ є частковим випадком ПЕРЕЛІКУ.
Можливо я помиляюся, або хтось знає більше з цього питання, то буду вдячний за відповідь.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Savo »

Віктор Полянко писав:
Вів травня 15, 2007 4:09 pm

Мене цікавить відмінність між значеннями цих слів, коли вони вживаються у якості іменників.
Тлумачення, що дає СЛОВНИК.НЕТ, не дають змоги у цьому випадку провести між ними якусь межу. Мені здається, але я цілком не впевнений, що вона полягає у тому, що ПЕРЕРАХУВАННЯ вживається для слів, що вказують на однотипні предмети (наприклад, сорти яблук: паперівка, боровинка, антонівка, макінтош...), а ПЕРЕЛІК може стосуватися більш широкого кола предметів, що можуть бути досить різними, але обєднуються якоюсь логічною звязкою (наприклад, перелік речей для походу: рюкзак, спальник, килимок, аптечка, кросівки, футболки...). Тобто ПЕРЕРАХУВАННЯ є частковим випадком ПЕРЕЛІКУ.
Можливо я помиляюся, або хтось знає більше з цього питання, то буду вдячний за відповідь.


Взагалі, у одній із тем форуму вже точилася запекла дискусія з приводу семантичних відмінностей між рахувати й лічити. http://forum.slovnyk.net/index.php?showtopic=188

З’ясувати ж для себе ці відмінності, може, вам допоможуть ілюстрації їх уживання із СУМу:

ПЕРЕРАХУВАННЯ, я, с. Дія за знач, перерахувати, перераховувати. Логіка розвитку теми вимагала показу Михалка Тихоновича в дії, в боротьбі за свої ідеали, а не перерахування того, де він бував під час революції (Рад. літ-во, З, 1957, 24); Хімічно оброблену солому згодовують свиням в кількості 1,5—2 кілограми в перерахуванні на сухий корм (Колг. Укр., 11, 1958, 32).


ПЕРЕРАХОВУВАТИ, ую, уєш, недок.,
ПЕРЕРАХУВАТИ, ую, уєш, док., перех. 1. Встановлювати кількість кого-, чого-небудь; рахувати, лічити. Красов верхи на трофейному коні об'їжджає полонених і перераховує (Багмут, Записки.., 1961, 74); 3 гарячковим поспіхом перерахувала [Гінда] цілу суму, взяла десять крейцарів (Кобр., Вибр., 1954, 72); — Ой, скільки там гармат, за горою — не годен перерахувати/ (Гончар, III, 1959, 33); // розм. Рухатися, переміщуватися, доторкаючись до багатьох однорідних предметів, ніби підраховуючії їх; торкатися по черзі багатьох предметів. — Я нічого не розумію на зніманні, але щаблів на драбинах ми перерахували досить (Ю. Янов., II, 1958, 112).
2. також без додатка. Називати, згадувати (усно чи письмово) кого-, що-небудь підряд, одного або одне за одним; перелічувати. Він перераховує всі свої невідкладні турботи (Стельмах, II, 1962, 205); Він і сам довго дивувався, коли перерахував, скільки то обов'язків кинув чоловік собі під ноги,— але все ж пішов заробляти гроші (Хотк., І, 1966, 134); Важко в коротких дорожніх записках перерахувати все те велике, що бачиш в цих краях нашої неосяжної Батьківщини (Літ. газ., 6.XI 1952, 3).
3. Рахувати ще раз, повторно. Він витяг з кишені гроші і взявся рахувати.. Потім знову перераховував, пригадував усі свої витрати за останній тиждень (Коцюба, Нові береги, 1959, 81).
4. Рахуючи, переводити в інші величини, одиниці. Матвій, складаючи це гірко запрацьоване срібло та
золото, часто перераховував на австрійські корони і аж тремтів з радості та переляку, що так багато в нього грошей (Ірчан, II, 1958, 259).
5. бухг. Переводячи, записувати на рахунок іншої особи, установи.


ПЕРЕЛІК, у, ч. 1. Дія за знач, перелічувати, перелічити.
2. Перераховування якихось предметів або осіб.
Учні обмежуються [на політінформації] коротким переліком подій політичного життя і все. Треба зробити це якось по-новому, цікавіше (Донч., V, 1957, 392); // Список, опис з перерахуванням яких-небудь осіб або предметів. Семен Федорович дістав із залізного ящика, що заміняв йому сейф, велику папку.. На папці був наклеєний папірець з переліком документів (Зар., На., світі, 1967, 121); На першій пожовклій сторінці стояло: «Перелік творів художньої літератури, які повинна прочитати в першу голову кожна порядна людина» (Вол., Місячне срібло, 1961, 156).

ПЕРЕЛІЧУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕЛІЧИТИ,
лічу, лічиш, док., перех., із спол. що. 1. Робити підрахунки, підраховувати, рахувати всіх або все. Тут він занепокоєно перелічує очима й руками деревини: чи не вкрала яка нечиста мара (Стельмах, І, 1962, 478); Вернувсь пан Пістряк до сотні, перелічив козаків — усі (Кв.-Осн., II, 1956, 161); // Перераховувати, називати одне за одним, одного за одним або усіх, усе по черзі. Тільки й мови було в їх, що перелічували гостей паничів і панночок, котрі мали понаїжджати на весілля (Н.-Лев., І, 1956, 140); Не нам перелічувати, що Ви зробили задля сього (Мирний, V, 1955, 416); — Ти ж знаєш, скільки наш край капітанів дав. І вони беруться по іменах перелічувати своїх славетних земляків (Гончар, Тронка, 1963, 338); [Микита:] Ні, не всі ще ти ознаки перелічила. Про те ще не сказала, як він уміє улесливо буркотати та слини розпускати (Кроп., 1, 1958, 75); Він перелічив найважливіші господарські споруди, назвав різноманітні галузі рослинництва і тваринництва, які вів колгосп (Жур., До них іде.., 1952, 31).
Не [можна] перелічити—про дуже велику кількість якихось предметів або осіб.— А здобичі стільки набрали [козаки], що й самому королівському підскарбієві не перелічити (Тулуб, Людолови, І, 1957, 46); Далі як пішли понад Лиманом, то й перелічити не можна, що тих чортенят повискакувало з болота (Стор., І, 1957, 89); Перелічити зуби див. зуб; По (на) пальцях [можна] перелічити див. палець.
2. Перераховувати ще раз, повторно або заново, по-іншому. — Розспівався — сердиться ватаг і наново перелічує карби (Коцюб., II, 1955, 325); Тітка виймала з-за пазухи вузлик, роздлубувала і довго шепчучи лічила мідяки. Потім перелічувала (Гуцало, Скупана.., 1965, 14); Незвичними пальцями лічив [Турбай] гроші, часто передавав, і люди, перелічивши їх удома, повертали то зайву десятку, то навіть сотню (Руд., Остання шабля, 1959, 510).
Віктор Полянко
Новоприбулий
Повідомлень: 3
З нами з: Вів травня 15, 2007 7:08 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Віктор Полянко »

Дякую за таку поширену і змістовну відповідь.
А власне саме запитання про відмінність між цими словами виникло в мене не з чисто теоретичного інтересу, а з практичної потреби. Cправа у тому, що у мові програмування C# є така річ, як enum (з англійської, enumeration - перерахування). Однак, слово "перелік" мені більше імпонує, тому я й вирішив зрозуміти, чи можна використовувати саме його. Щодо суті, enum використовується, коли потрібно ввести якийсь свій власний тип, шляхом наведення його можливих значень. Наприклад, якщо я в програмі хочу мати величину, яка б набувала значень математичних операцій, то створюю enum OpType {add, sub, mult, div} і потім оголошую потрібну величину саме під типом OpType і вона оперує з тими значеннями, що наведені у фігурних дужках. То як же їх називати: переліком чи перерахуванням?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Savo »

Віктор Полянко писав:
Вів травня 15, 2007 4:09 pm

Дякую за таку поширену і змістовну відповідь.
А власне саме запитання про відмінність між цими словами виникло в мене не з чисто теоретичного інтересу, а з практичної потреби. Cправа у тому, що у мові програмування C# є така річ, як enum (з англійської, enumeration - перерахування). Однак, слово "перелік" мені більше імпонує, тому я й вирішив зрозуміти, чи можна використовувати саме його. Щодо суті, enum використовується, коли потрібно ввести якийсь свій власний тип, шляхом наведення його можливих значень. Наприклад, якщо я в програмі хочу мати величину, яка б набувала значень математичних операцій, то створюю enum OpType {add, sub, mult, div} і потім оголошую потрібну величину саме під типом OpType і вона оперує з тими значеннями, що наведені у фігурних дужках. То як же їх називати: переліком чи перерахуванням?

Наскільки я зрозумів, тут ідеться саме про перелік, яким оперує програма. Перерахування, здається, позначає дію більш динамічну, процесуальну, тоді як перелік – це радше статичне поняття, те, що маємо внаслідок перелічування. До того ж, одним із синонімів переліку є слово список, що, як на мене, теж відображає поняття, яке ви маєте на увазі.
Тож наведені у фігурних дужках значення, без сумніву, – перелік, а програма, перебираючи їх, чинить перерахування. Здається, так.
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Pere »

Так, enum у цьому контексті можна і слід перекладати саме як перелік.
Віктор Полянко
Новоприбулий
Повідомлень: 3
З нами з: Вів травня 15, 2007 7:08 am

ПЕРЕЛІК і ПЕРЕРАХУВАННЯ

Повідомлення Віктор Полянко »

Дякую за відповіді. Це було саме те, що я хотів дізнатися.
Відповісти