Тома/Фома/Хома Аквінський

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

vitaly1
Коректор пильний
Повідомлень: 268
З нами з: Суб листопада 11, 2006 10:57 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення vitaly1 »

Який варіант написання імені середньовічного філософа можна вважати найбільш правильним - Тома/Фома/Хома Аквінський? Можливо навіть не найбільш правильним, а найбільш поширеним або загальноприйнятим.

Бажано разом з варіантом приводити аргументи на його користь /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Andriy »

Українське ім'я звучить "Хома" (Фома - це російське), принаймні так цитує його раз 5 словник Кримського з творів Франка, Коцюбинського та інших...
Також звідти:
Фома Неверный — Хома невірний, Хома неймовірний (Л. Укр.)
Тома могло би бути за нового правопису, але невідомо коли і чи буде він чинним...

чи буде Хома найпоширеним, не скажу
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Лаврін »

Караванський «неверный» передає "з невірних": . Чи , не пригадую вже.
Так, в більше українськости, бо це наше давнє, питомо українське, ім'я. А - бо так ми передаємо грецькі слова.
mousa
Студент досвідчений
Повідомлень: 87
З нами з: Вів листопада 28, 2006 4:30 pm

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення mousa »

До речі, гадаю, має бути Аквинський. Чи не так? /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Savo »

mousa писав:
Вів червня 19, 2007 4:09 pm

До речі, гадаю, має бути Аквинський. Чи не так? /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />

Мабуть, таки не так /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" /> . Оскільки назва міста Аквін (Аквіна, Аквіни), то й у прізвищі фігуруватиме і, а не и.
До речі, правопис визначає писати и в іншомовних власних назвах тільки після шиплячих та ц, у географічних – додатково також після р, д, т і в кінцівках -ика, -ида. Є, правда, винятки на кшталт Вифлеєм, Бразилія, Сиракузи тощо. Утім Аквін до них не належить.
Greek

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Greek »

Лаврін писав:
Пон червня 11, 2007 4:09 pm

Караванський «неверный» передає "з невірних": . Чи , не пригадую вже.
Так, в більше українськости, бо це наше давнє, питомо українське, ім'я. А - бо так ми передаємо грецькі слова.

Згоден, що Хома для нашого вуха звичніший. Але ж маємо і прізвище Томенко. А прізвища як ніщо інше свідчать про наявність даних форм у мові.
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Лаврін »

Хома-недовірок/невіра/неймовіра
Peter
Новоприбулий
Повідомлень: 2
З нами з: Чет листопада 15, 2007 9:52 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Peter »

Шановні дослідники, так я й не бачу, щоб хтось відповів на питання, як же таки правильно: Хома Аквінський, чи Фома Аквінський, чи Тома Аквінський? /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" />
vitaly1
Коректор пильний
Повідомлень: 268
З нами з: Суб листопада 11, 2006 10:57 am

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення vitaly1 »

Обговорення було ще тут

Я зупинився на варіанті Тома.
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Тома/Фома/Хома Аквінський

Повідомлення Листопад »

vitaly1 писав:
Чет листопада 15, 2007 4:09 pm

Обговорення було ще тут

Я зупинився на варіанті Тома.


Не проти. Однак при написанні Тома з Аквіну варто наголос ставити, аби деякі не надто освічені люди не подумали, що це якась Томка із сусіднього району /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />.
Відповісти