Нові слова

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Нові слова

Повідомлення Листопад »

Savo писав:
Вів серпня 07, 2007 4:09 pm

Пані Листопад, нам уже секунди засікати треба /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />


Працюємо в унісон /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />
DmitriY
Студент досвідчений
Повідомлень: 85
З нами з: Суб червня 23, 2007 7:45 am

Нові слова

Повідомлення DmitriY »

Savo писав:
Вів серпня 07, 2007 4:09 pm


До речі, є й третій варіянт. Коли несила зважитися на котрийсь із двох, обирайте % /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />



Цікавий варіант.

За інформацію дякую.
Ґвинтик
Студент досвідчений
Повідомлень: 57
З нами з: Суб лютого 03, 2007 7:18 pm

Нові слова

Повідомлення Ґвинтик »

Savo писав:
Вів липня 17, 2007 4:09 pm

Таки, справді, у гаслі ДАРУВАТИ чомусь лише 2 значення, я й не звернув уваги, що саме етикетного й не наведено. Тоді як СУМ, з якого укладачі ВТССУМа взяли абсолютну більшість тлумачень, третє значення якраз фіксує:
...
3. перех. і неперех., розм. Вибачати, прощати.
Здається Дмитрикові, що не варт він пробачення, що ніхто не дарує йому вини його... (Коцюб., І, 1955, 136); У Києві бути і пісні не чути, .. такого гріха я не міг би забути і не дарував би собі вже ніколи (Мак., Вибр., 1954, 380); [А р к а д і й:] Я прошу вас дарувати мені, що перебив вашу відповідальну розмову над проектом (Корн., І, 1955, 125); [Гусак:] Даруйте на слові, але ви більше ніж помиляєтесь (Мик., І, 1957, 78).

Так це третє значення додадуть?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Нові слова

Повідомлення Savo »

Ґвинтик писав:
Сер серпня 22, 2007 4:09 pm

Так це третє значення додадуть?

Я б додав. Проте я не укладач ані Словника.нет, ані ВТССУМу...
Містик
Учень старанний
Повідомлень: 28
З нами з: Пон травня 14, 2007 2:00 pm

Нові слова

Повідомлення Містик »

Добрий день. Не підкажете, як розуміти слово "контраверсійний". Розглядати це як суміш значень слів "контра" і "версія", чи може є якесь більш чітке значення?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Нові слова

Повідомлення Savo »

Містик писав:
Суб серпня 25, 2007 4:09 pm

Добрий день. Не підкажете, як розуміти слово "контраверсійний". Розглядати це як суміш значень слів "контра" і "версія", чи може є якесь більш чітке значення?


Прикметник походить від КОНТРОВЕРС, КОНТРОВЕРСІЯ, КОНТРОВЕРЗА, -и, ж., книжн. Суперечка, розбіжність, спірне питання.
Контроверсійний – який містить контроверзи; суперечливий, дискусійний.
magur
Учень старанний
Повідомлень: 27
З нами з: Чет квітня 12, 2007 12:57 pm

Нові слова

Повідомлення magur »

Не знайшов слово - зголошуватись.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Нові слова

Повідомлення Savo »

magur писав:
Пон серпня 27, 2007 4:09 pm

Не знайшов слово - зголошуватись.

Дієслова на -сь (крім дієприслівників) є розмовними! Шукати слід форми на -ся.
OlKo

Нові слова

Повідомлення OlKo »

Добрий день!
У статті "мажор" відсутнє значення цього слова як іменника, що визначає певну соціальну категорію людей. Наскільки я зрозуміла із контексту статті на цьому сайті: http://h.ua/story/49035/, йдеться про успішних у матеріальному і соціальному плані людей, "пестунчиків долі", принаймні у тому, що стосується їх зовнішнього статусу.
Якщо у Вас є більш точне визначення, буду дуже вдячна.
Заздалегідь вдячна,

Ольга
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Нові слова

Повідомлення Savo »

OlKo писав:
Сер серпня 29, 2007 4:09 pm

Добрий день!
У статті "мажор" відсутнє значення цього слова як іменника, що визначає певну соціальну категорію людей. Наскільки я зрозуміла із контексту статті на цьому сайті: http://h.ua/story/49035/, йдеться про успішних у матеріальному і соціальному плані людей, "пестунчиків долі", принаймні у тому, що стосується їх зовнішнього статусу.
Якщо у Вас є більш точне визначення, буду дуже вдячна.
Заздалегідь вдячна,
Ольга

Цього значення ви й не зможете знайти в загальномовному словнику. Бо в літературній мові мажор має тільки 2 значення:
МАЖОР, у, ч. 1. Музичний лад, акорд якого складається з великої та малої терції й має бадьоре, радісне звучання; протилежне — мінор.
2. перен., книжн. Бадьорий, радісний настрій, характер і т. ін.

Утім це слово знане також в у сленґовому мовленні, де й побутує значення, про яке ви згадуєте. Пор.:

МАЖОР, -а, ч 1. мол.; несхвальн. Матеріяльно забезпечена молода людина, яка вдає із себе представника еліти й підкреслює свою вищість над іншими БСРЖ, 328, СУМС, 219.
2. Підліток, син заможних батьків. (О. Довженко, Я кохаю музику), <...> (CM, 13.07.2001) БСРЖ, 328, СУМС, 219.
3. студ. ірон.-зневажл. Несумлінний студент, який пропускає заняття, не виконує завдань і под.

Ставицька Л. Український жаргон. Словник. – С. 208.
Відповісти