Відповіж, відповіжте

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Savo »

unikal писав:
П'ят липня 29, 2011 2:24 pm

Так довів же.
В правописі чітко написано про дієслова на -їсти, -вісти, що в них парадигма ОДНАКОВА

Та у тому ж і річ, що чітко написано про парадигму дійсного способу. Про нормативність відповідять і я писав.
А де така чіткість про наказовий спосіб? Нема ні в правописі, ні в довідниках, ні в лексикографічній системі "Словники України", яка сконструйована підрозділом НАН України і мала б уважатися такою, що регламентує норму. Хоч дискредитована купою помилок.
Ось що каже правопис:
Примітка 1. Від дієслова їсти наказовий спосіб: їж, їжмо, їжте; від дієслів доповісти, розповісти звичайно вживаються форми: доповідай (від доповідати), розповідай (від розповідати).

Однаковість парадигм дієслів доповісти, розповісти і відповісти, думаю, сумнівів не мала б викликати.

Парадигма ж, наведена в "Словниках України", неповна. Довідники дають те саме. То де ж та нормативність? Хіба що в наших бажаннях.
unikal
Учень старанний
Повідомлень: 39
З нами з: Нед липня 17, 2011 5:29 am

Відповіж, відповіжте

Повідомлення unikal »

Coва писав:
П'ят липня 29, 2011 3:26 pm

Та у тому ж і річ, що чітко написано про парадигму дійсного способу. Про нормативність відповідять і я писав.
А де така чіткість про наказовий спосіб? Нема ні в правописі, ні в довідниках, ні в лексикографічній системі "Словники України", яка сконструйована підрозділом НАН України і мала б уважатися такою, що регламентує норму. Хоч дискредитована купою помилок.
Ось що каже правопис:

Однаковість парадигм дієслів доповісти, розповісти і відповісти, думаю, сумнівів не мала б викликати.

Парадигма ж, наведена в "Словниках України", неповна. Довідники дають те саме. То де ж та нормативність? Хіба що в наших бажаннях.

Там, крім того, ще й сказано, що ці дієслова належать до окремої групи за парадигмою. Не сказано, наприклад, що в дійсному способі належать, а в наказовому не відмінюються. А сказано тільки те, що я в першому реченні написав. А далі пишеться, що вживаються форми "відповідай" і т.д.

Вживаються -- це одне, а граматично правильні -- це інше
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Savo »

unikal писав:
П'ят липня 29, 2011 6:00 pm

Там, крім того, ще й сказано, що ці дієслова належать до окремої групи за парадигмою. Не сказано, наприклад, що в дійсному способі належать, а в наказовому не відмінюються.

Ну, якщо хапатися за такі аргументи, то вам заперечує сам правопис. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Бо сказано там дослівно так: "...
становлять відповідно до закінчень теперішнього часу (або майбутнього часу дієслів доконаного вину) окрему групу". Чи треба розтлумачувати, що теперішній і майбутній час є тільки в дійсному способі, а умовний та наказовий способи, відбиваючи ірреальну дію, позачасові?

Менше з тим, парадигма справді одна для цієї групи атематичних дієслів. Тільки ж не для кожного дієслова повна. Так само, як не для кожного дієслова, що належать до одного типу словозміни (тобто однієї дієвідміни), вона буде повною.

unikal писав:
П'ят липня 29, 2011 6:00 pm

Вживаються -- це одне, а граматично правильні -- це інше

І де саме в правописі сказано так, як ви розмірковуєте? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Я розумію, що пішла суперечка заради суперечки, в якій за аргументи можуть правити вислови на кшталт "це одне, а це – інше". Та все ж не варто виходити за межі здорового глузду. Правопис наводить парадигму, але не наводить форм на. Його настанова щодо дієслів на інша, про паралельність чи бажаність чинний орфографічний документ не згадує. Якщо подали парадигму всіх трьох атематичних дієслів у дійсному способі, то що ж заважало дати її й у наказовому способі, коли вона всюди повна? Натомість подаються замінники.
Ось ще уривок із вишівського підручника з морфології Жовтобрюха / Кулика: "Від дієслова форми наказового способу утворюються так:. Від дієслова вживаються форми , як і від ". Чому вживаються форми недоконаного виду, якщо нормативними є інші. Якийсь нонсенс. Як і дальша суперечка. Я принаймні її припиняю. Дякую.
Святослав
Студент досвідчений
Повідомлень: 57
З нами з: П'ят січня 23, 2009 7:57 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Святослав »

Шановні, довго муляло мене це питання. Думав собі, де ж я цю "дивну форму" бачив!?
І ось нарешті натрапив коли перечитував: "...с чимь есь . приѣхалъ . повѣжь . ѡнъ же нача повѣдити..." - З чим приїхав? Повідай! Він же почав повідати. (Рік 1288. Літопис руський. Іпатіївський список).
Тож, як виявилось тутешньє ВІДПОВІЖ має доволі давню історію!
Відповісти