Буква «ф», слова з цією буквою

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Ґонта
Студент досвідчений
Повідомлень: 69
З нами з: Сер грудня 13, 2006 12:31 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Ґонта »

Не завжди Ф доцільно заміняти на Т.
Якщо прислухатись до народу, то народ частенько заміняє Ф на ХВ, або на Х (в залежності від місцеположення).
Що чув власними вухами: Хведір, Хвилія (Філія), Кухвайка, Шохвер, Бухвет
Тож сміливо можна користуватись словами Хвілосох, Хвотограхвія, Хвантастика, Хвурнітура, Хвільтрувати, Хварбувати. /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

Та не смійтеся! Я ж серйозно! /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />
Iryska
Редактор вмілий
Повідомлень: 402
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 7:44 am

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Iryska »

Ґонта писав:
Сер серпня 29, 2007 4:09 pm

Не завжди Ф доцільно заміняти на Т.
Якщо прислухатись до народу, то народ частенько заміняє Ф на ХВ, або на Х (в залежності від місцеположення).
Що чув власними вухами: Хведір, Хвилія (Філія), Кухвайка, Шохвер, Бухвет
Тож сміливо можна користуватись словами Хвілосох, Хвотограхвія, Хвантастика, Хвурнітура, Хвільтрувати, Хварбувати. /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

Та не смійтеся! Я ж серйозно! /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

хвотки, хвея... а шо, я тіко так і пишу в жж. але одне - авторська орфограхвія, а інше - усталені норми того ж правопису.
)
Ign1111
Студент досвідчений
Повідомлень: 76
З нами з: Нед лютого 25, 2007 6:34 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Ign1111 »

Ґонта писав:
Сер серпня 29, 2007 4:09 pm
Якщо прислухатись до народу, то народ частенько заміняє Ф на ХВ, або на Х (в залежності від місцеположення).
Що чув власними вухами: Хведір, Хвилія (Філія), Кухвайка, Шохвер, Бухвет
Тож сміливо можна користуватись словами Хвілосох, Хвотограхвія, Хвантастика, Хвурнітура, Хвільтрувати, Хварбувати. /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

Та не смійтеся! Я ж серйозно! /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />


Моя бабка та її сестра саме так и казали, та хвактично ніколи не використовували літеру "ф"...
рівноденник
Студент досвідчений
Повідомлень: 90
З нами з: Чет листопада 09, 2006 8:36 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення рівноденник »

може погана не літера „ф”, а звук [ф]? /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" /> може просто не вживати звук, а абетку й не чіпати... маємо ж уже літеру „щ”, яка завсіди позначає два звуки :-/
Ґонта
Студент досвідчений
Повідомлень: 69
З нами з: Сер грудня 13, 2006 12:31 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Ґонта »

рівноденник писав:
Суб вересня 01, 2007 4:09 pm

маємо ж уже літеру „щ”, яка завсіди позначає два звуки :-/


/blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" /> /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" />
рівноденник
Студент досвідчений
Повідомлень: 90
З нами з: Чет листопада 09, 2006 8:36 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення рівноденник »

Ґонта писав:
Пон вересня 03, 2007 4:09 pm

/blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" /> /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" />

щиро кажучи, не дуже зрозумів ваше завваження /lol.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":lol:" border="0" alt="lol.gif" />
що саме у мене „ /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" /> ”?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Savo »

рівноденник писав:
Сер вересня 12, 2007 4:09 pm

щиро кажучи, не дуже зрозумів ваше завваження /lol.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":lol:" border="0" alt="lol.gif" />
що саме у мене „ /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" /> ”?

Очевидно, ваша думка про те, щоб літерою "ф" позначати звукосполучення [хв], як літера "щ" передає сполуку [шч], не зовсім прозора /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
P.S. Якщо я помилився у тлумаченні вашої пропозиції, це, даруйте, ще одне свідчення того, що вона не дається до розуміння одразу /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />
рівноденник
Студент досвідчений
Повідомлень: 90
З нами з: Чет листопада 09, 2006 8:36 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення рівноденник »

Savo писав:
Сер вересня 12, 2007 4:09 pm

Очевидно, ваша думка про те, щоб літерою "ф" позначати звукосполучення [хв], як літера "щ" передає сполуку [шч], не зовсім прозора /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
P.S. Якщо я помилився у тлумаченні вашої пропозиції, це, даруйте, ще одне свідчення того, що вона не дається до розуміння одразу /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

саме так /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
та це в мене не думка така, а прсто йдея /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" /> звісно, і так зрозуміло, що скоріше за все, усі намагання зменшити навалу літер „ф” зійдуть на нівець, а тут такий от банк ідей /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> , та й літера „щ” навряд чи позначатиметься [шч] і в майбутньому /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Буква «ф», слова з цією буквою

Повідомлення Валентин »

Листопад писав:
Сер липня 04, 2007 4:09 pm

Та, звичайно ж, не кожне... Однак грецький татко з названого фільму був патріотом і доводив доньці, що слово "кімоно" теж грецького походження /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />. Зрештою, у кожному жарті є частка істини /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" />.
Щодо вживання літери ф, то я згідна з Вами, що практично всі слова з цією літерою є запозиченими і що за наявності українських відповідників ми маємо надавати перевагу саме їм. Однак без деяких слів нам уже не обійтися (зрештою, у будь-якій мові є запозичені слова, і нікуди від цього не дінешся), а в деяких випадках заміна літери ф на т виглядатиме навіть смішно.
Філософа ми можемо назвати мислителем, а яку назву пропонуєте для науки? Може, мислезнавство? А "фізику" чим замінимо? Федора пропонуєте називати Тедором? А прізвище Франко писати як Хвранко? Хвееее! /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />



Мій прадід у церковній метричній книзі був записаний як Теодор (імя починалося з фіти, а не ферта), росіяни читають як Феодор, українці казали Хведор (у документих 17 століття теж бувало так писали), до війни батька у школі вчили писати власне імя як Хведір. Різне прочитання Фіти породило варіанти Фекла - Текля, Марфа - Марта і багато подібного. Цікаво, що у рідкісному виданні 1861 року Гатцука (Гаццука) "Украінська абетка" (я її щасливий володар) на букву Т - татарва, на букву Ф - филя (а не хвиля), на букву Х - хата. Теодор - було дуже поширене імя, а досі маємо безліч Теодоровичів. А ще маємо Тодорів, Тодорчуків тощо. Мова - живий організм, вона живе і розвивається (не завжди у бажаному напрямку). Хай живе!
Валентин Федорович.
Відповісти