однонапрямний

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

однонапрямний

Повідомлення Andriy »

це слово зустрічається в словнику Кратка, Мейнаровича, але більше ніде я такого варіанту не бачив, лише "однонаправлений"

буду вдячний за будь-яку інфу з цього приводу
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

однонапрямний

Повідомлення Pere »

Напрямний — той, що надає напряму
Направлений — той, що йому надано напряму

Отже «однонапрямний», на мою думку, не є синонім до «однонаправлений». З одного боку, «однонапрямний» має вигляд цілком коректно побудованої лексеми. Одначе, чи не є це слово тавтологічним? Адже, характеристика «напрямний» уже визначає, що є певний напрям руху/розміщення, а тоді перша частина «одно» наче й не додає корисної інформації. Щоправда, припускаючи, що існують «двонапрямні», «багатонапрямні» і т. п. тобто такі, що вказують на надання агентом кількох напрямів об'єктові дії, створення «однонапрямного», маючи на меті передати усі можливі варіанти, виправдано.
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

однонапрямний

Повідомлення Andriy »

Pere писав:
Чет грудня 21, 2006 4:09 pm

Напрямний — той, що надає напряму
Направлений — той, що йому надано напряму

Отже «однонапрямний», на мою думку, не є синонім до «однонаправлений». З одного боку, «однонапрямний» має вигляд цілком коректно побудованої лексеми. Одначе, чи не є це слово тавтологічним? Адже, характеристика «напрямний» уже визначає, що є певний напрям руху/розміщення, а тоді перша частина «одно» наче й не додає корисної інформації. Щоправда, припускаючи, що існують «двонапрямні», «багатонапрямні» і т. п. тобто такі, що вказують на надання агентом кількох напрямів об'єктові дії, створення «однонапрямного», маючи на меті передати усі можливі варіанти, виправдано.

дуже дякую, десь такі думки в мене були, та бракувало джерел
але після ваших пояснень, (як завджи) все стає на місця /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Відповісти