Відмінювання іменників ІІІ відміни

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Відмінювання іменників ІІІ відміни

Повідомлення Танка »

„Надруковане в газетах здавалося правдою..” Здається, так писав Василь Гроссман в романі „Війна”. Відповідно, почуте від дикторів телебачення слово багатьом здається виключно правильним. На жаль, це не завжди так.
Останнім часом досить часто можна почути від дикторів закінчення И в родовому відмінку іменників ІІІ відміни однини. (кого? кров –и чест –и).
А в декількох випадках я навіть почула закінчення И в давальному відмінку. Мабуть, перестаралися.
Читаючи „Жовтого князя” Василя Барки, я уважно простежила за його (Барки) відмінюванням іменників ІІІ відміни. Барка вживає у родовому відмінку однини закінчення И, у давальному – виключно І.
У підручниках моєї шкільної доби, а також у сучасних підручниках правило встановлює закінчення І у родовому відмінку.
Отже, як правильно? Що з цього приводу каже чинний Правопис?
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Відмінювання іменників ІІІ відміни

Повідомлення Основознавець »

Танка писав:
Чет липня 09, 2009 4:09 pm
Що з цього приводу каже чинний Правопис?
Каже, що диктори його не шанують. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Відмінювання іменників ІІІ відміни

Повідомлення Savo »

Танка писав:
Чет липня 09, 2009 4:09 pm

Що з цього приводу каже чинний Правопис?

Власне, що каже чинний правопис, дізнатися не складно – ось

А ось пропоновані зміни проєкту 1999 року, яких у поодиноких передачах дотримуються деякі телеканали, насамперед СТБ.

Узагалі ж, закінчення -и в родовому відмінку досі поширене в народному мовленні переважної частини Західної України. Ця ж флексія відома в деяких діалектах і в давальному відмінку, зокрема так кажуть у моїх рідних закарпатських говірках.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Відмінювання іменників ІІІ відміни

Повідомлення Танка »

Дякую.
ria
Новоприбулий
Повідомлень: 12
З нами з: Нед червня 07, 2009 2:41 pm

Відмінювання іменників ІІІ відміни

Повідомлення ria »

Часто [и] тулять не лише в родовий відмінку (де він має право на появу), а й в інших відмінках.
Приклад з давальним: пісня "Мандрів" "Не спи, моя рідна земля" ("...Про щасливий край, про радісних людей, де життя кидає виклик смерти")
Відповісти