назви країн та їх похідні

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

назви країн та їх похідні

Повідомлення Andriy »

Базуючись на останньому класифікатору від Держкомстату і дещо ВТССУМ спробував зібрати оновлений і, сподіваюсь, повний список країн, похідних прикметників і назв громадян/національностей українською

на жаль у мене немає орфографічного словника, про який колись казав пан Pere і який мав би допомогти в цьому

список ось тут (у кодуванні utf-8) http://dict.linux.org.ua/other/dstu_kds.txt

буду вдячний за зауваження і пропозиції

P.S. не зважайте на прапорці - це для проекту spell-uk
annette24

назви країн та їх похідні

Повідомлення annette24 »

http://unicode.org/cldr/apps/survey?s=ZbbB...amp;x=languages - за цим посиланням можна знайти мови, формати, країни, грошові одиниці тощо українською мовою, які було стандартизовано (умовно /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> ) для використання в локалізаціях різних продуктів спільнотою Юнікод. Весь світ бере ці дані саме звідси. На цьому ж сайті є ці відомості і для багатьох інших мов. Сподіваюся, я буду далі працювати над цим проектом, тому приймаю всі зауваження, щоб виправити все, що неправильно, цього року /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Пишіть /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Iryska
Редактор вмілий
Повідомлень: 402
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 7:44 am

назви країн та їх похідні

Повідомлення Iryska »

Andriy писав:
Нед лютого 18, 2007 4:09 pm


на жаль у мене немає орфографічного словника, про який колись казав пан Pere і який мав би допомогти в цьому

у мене є орфографічний, але немає сканера. /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" />
/ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> шалено дякую за корисні посилання!
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

назви країн та їх похідні

Повідомлення Pere »

Iryska писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

у мене є орфографічний, але немає сканера. /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" />
/ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> шалено дякую за корисні посилання!


Сканер в руках українця — переможна наступальна зброя в боротьбі за українську мову. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Iryska
Редактор вмілий
Повідомлень: 402
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 7:44 am

назви країн та їх похідні

Повідомлення Iryska »

Pere писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

Сканер в руках українця — переможна наступальна зброя в боротьбі за українську мову. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

удома в тернополі маю....
але от в мене в жж знайшлося щастя... тобто людина зі сканером. теперка питаюся, чи є в нього орфографічний, щоб відсканував назви країн.
+найманець+

назви країн та їх похідні

Повідомлення +найманець+ »

Iryska писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

удома в тернополі маю....
але от в мене в жж знайшлося щастя... тобто людина зі сканером. теперка питаюся, чи є в нього орфографічний, щоб відсканував назви країн.


Є і орфографічний, і є і сканер. Тіко нині з часом тре буде різати. але ідея наступна: похідні від всіх міст світу, а то я довго ламав голову, словники у гугли над "дамаскським" чи "дамаським"...
Максим

назви країн та їх похідні

Повідомлення Максим »

Andriy писав:
Нед лютого 18, 2007 4:09 pm

буду вдячний за зауваження і пропозиції


Данія/a
датський/V
датчанин/abc
датчанка/ab

Див.: http://slovnyk.net/?swrd=ДАТСЬКИЙ

данець — українськю мовою цей діалектизм означає «танець». ЕСУМ, Т.2, С.11.
данка — жінка, яка дає данину.


Запобігаючи запитанням, скажу, що це не росіянізм, а традиційна назва народу, що утворилася ще за часів ВКЛ. Саме , а не знає літературна українська мова, починаючи з Котляревського.
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

назви країн та їх похідні

Повідомлення Andriy »

Максим писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

Данія/a
датський/V
датчанин/abc
датчанка/ab

Див.: http://slovnyk.net/?swrd=ДАТСЬКИЙ

данець — українськю мовою цей діалектизм означає «танець». ЕСУМ, Т.2, С.11.
данка — жінка, яка дає данину.
Запобігаючи запитанням, скажу, що це не росіянізм, а традиційна назва народу, що утворилася ще за часів ВКЛ. Саме , а не знає літературна українська мова, починаючи з Котляревського.

http://mova.kreschatic.kiev.ua/113.htm

це те що я знайшов з цього приводу, також саме "данський" та "данець" дає словник Кримського (1924р)

annette24 писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

http://unicode.org/cldr/apps/survey?s=ZbbB...amp;x=languages - за цим посиланням можна знайти мови, формати, країни, грошові одиниці тощо українською мовою, які було стандартизовано (умовно /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> ) для використання в локалізаціях різних продуктів спільнотою Юнікод. Весь світ бере ці дані саме звідси. На цьому ж сайті є ці відомості і для багатьох інших мов. Сподіваюся, я буду далі працювати над цим проектом, тому приймаю всі зауваження, щоб виправити все, що неправильно, цього року /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Пишіть /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

цікаво, дякую
а хто, крім вас, над цим працює і як ці переклади обговорюються і затверджуються і як вони узгоджуються з українськими офіційно-прийнятими?
також я так розумію, там немає похідних прикметників та назв національностей/громадян,?
Максим

назви країн та їх похідні

Повідомлення Максим »

Andriy писав:
Пон лютого 19, 2007 4:09 pm

http://mova.kreschatic.kiev.ua/113.htm

це те що я знайшов з цього приводу, також саме "данський" та "данець" дає словник Кримського (1924р)


За першим посиланням Ви можете побачити, що той, хто рекомендує, протестує проти усталеної норми, незрозумілої читачеві, називаючи давню традицію недоречністю і помилково (!) російським впливом. Окрім словника Кримського подивіться у численні сучасні словники. Назви датський та датчанин мають таку цікаву етимологію, що просто диверсією було б їх змінювати.
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

назви країн та їх похідні

Повідомлення Pere »

Окрім словника Кримського подивіться у численні сучасні словники.


Боюся, що сучасні словники тут і проти Вас зіграти можуть. Зокрема, коренево-гніздовий словник Карпіловської (2002) подає (як назву національності) данець, данка, датчанин, датчанка, данський, датський.

Чи вважаєте, що до словника вкралася помилка?
Відповісти