Жижки

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Мавка

Жижки

Повідомлення Мавка »


Як глянув на неї дід, то аж жижки в нього затрусилися – читаємо в Олекси Стороженка.
В обох підківки забряжчали, жижки до танців задрижали – пише у своєму творі Іван Котляревський.
Сказав Явтух Рябку: - Оце тебе за те по жижках… так гарно пошмагали, що пан із панею сю цілу ніч не спали – у П. Гулака-Артемовського.

Як з’ясувалося, ж[color=#FF0000]и[/color]жки – це задня сторона колін, підколінні сухожилки.
А фразеологізм "аж жижки затрусилися" означає, що комусь дуже чогось забажалося або стало дуже страшно.
[quote]Всім паничам хотілось танцювати, аж жижки трусились. І. Нечуй-Левицький.

Марудна служба, що й казати;
Аж жижки трусяться, дрижать скакати. Л. Глібов


Од страху дзиґарі мені в скронях б'ють, серце тенькає, душа в п'яти сховалась, жижки дрижать — такого ляку нагнав на мене той погляд із бузини. Є. Гуцало

Пішовши з Гандзею в танець.
В обох підківки забряжчали,
Жижки од танців задрижали,
Вистрибовавши гоцака. "Енеїда", Котляревський

Та такої вріжте дрібної, аби аж жижки трусилися! І. Франко
[/quote]

Інколи жижки сіпаються - хто-небудь має сильне бажання до чогось.
[quote]І пішли дід з Іваном прямо на пасіку, лісом. Мене, малого, аж за жижки сіпа побігти навзирці за ними (Панас Мирний);

Смичок несамовито забігав по струнах. Струни аж клапають та цмокають, виводячи дрібушку. У Проценка аж жижки під ногами сіпало (Панас Мирний).

[/quote]

Ще є один сталий зворот: кресати в жижку – танцювати із запалом, п’яткою торкаючись литки другої ноги.
Відповісти