Трішки, трошки

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Трішки, трошки

Повідомлення Танка »

На вчорашньому Х-факторі був сюжет про відвідини Ігорем Кондратюком родини свого підопічного з Росії Владислава Курасова. Влад сказав кілька слів українською мовою (до речі, він виконав на шоу кілька українських пісень). Чомусь Кондратюк зауважив йому, що треба казати "трішки", а не "трошки".
Тут http://sum.in.ua/s/troshky пишуть, що обидва варіанти правильні, біля варіанта з І ("трішки") позначено, що це рідше вживаний прислівник.
Чи дійсно це рівноправні варіанти? Від чого залежить вживання того чи іншого? Це діалектні особливості?
Дякую.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Трішки, трошки

Повідомлення Savo »

Танка писав:
Нед грудня 25, 2011 9:05 am

На вчорашньому Х-факторі був сюжет про відвідини Ігорем Кондратюком родини свого підопічного з Росії Владислава Курасова. Влад сказав кілька слів українською мовою (до речі, він виконав на шоу кілька українських пісень). Чомусь Кондратюк зауважив йому, що треба казати "трішки", а не "трошки".
Тут http://sum.in.ua/s/troshky пишуть, що обидва варіанти правильні, біля варіанта з І ("трішки") позначено, що це рідше вживаний прислівник.
Чи дійсно це рівноправні варіанти? Від чого залежить вживання того чи іншого? Це діалектні особливості?
Дякую.

Обидва варіанти розмовні, і, як на мене, нині цілком рівноправні. За 30 років, що минули від публікації СУМу, трішки стало вживатися набагато частіше і вирівнялося з трошки. Поява варіантів зумовлена двома мовними явищами. Трішки відбиває притаманний українській закон чергування о/е з і в новозакритих складах. Трошки, очевидно, постало внаслідок дії аналогії - вирівнювання основ до закономірних трохи, трошечки. Широке побутування другого варіанта в мовленні класиків і народу не дає підстав засумніватися в його нормативності.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Трішки, трошки

Повідомлення Валентин »

Я про "трішки" довідався з літератури. Від мами, тата, рідні, земляків чув лише "трохи", "трошки", "трошечки". Як видно з прикладів словника, класики української дорадянської літератури писали саме так. А пізніша, як на мене, невміла українізація, винайшла "трішки". Тепер від нього нікуди подітися і мусить бути таке паралельне вживання. Це нагадує мені ситуацію з "потіти" і "пітніти".
Святослав
Студент досвідчений
Повідомлень: 57
З нами з: П'ят січня 23, 2009 7:57 pm

Трішки, трошки

Повідомлення Святослав »

Валентин писав:
Нед грудня 25, 2011 10:22 am

Я про "трішки" довідався з літератури. Від мами, тата, рідні, земляків чув лише "трохи", "трошки", "трошечки". Як видно з прикладів словника, класики української дорадянської літератури писали саме так. А пізніша, як на мене, невміла українізація, винайшла "трішки". Тепер від нього нікуди подітися і мусить бути таке паралельне вживання. Це нагадує мені ситуацію з "потіти" і "пітніти".


Цілковито підтримую пана Валентина. На Дніпропетровщині та Кіровоградщині (і від своєї бабусі з Полтавщини теж) окрім ТРОХИ ТРОШКИ ТРОШЕЧКИ варіантів більш не чував.
Цікаво як се можна було б утворити від ТРІШКИ слово ТРОХИ? ТРІХИ /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" /> Скидається либонь на назву якоїсь сороміцької болячки, трясця їй! /ah.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":ah:" border="0" alt="ah.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Трішки, трошки

Повідомлення Savo »

Святослав писав:
Пон грудня 26, 2011 9:06 am

Цікаво як се можна було б утворити від ТРІШКИ слово ТРОХИ? ТРІХИ /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

А чого б то від ПОХІДНОГО слова ТРІШКИ ми мали утворювати ТВІРНЕ ТРОХИ? Було якраз навпаки.


І ще, панове. Аргументи на кшталт "не чув - не чував" все-таки абсолютно суб’єктивні. На Закарпатті взагалі прислівників цього кореня не вживають. І що з того? Якщо виходити з об’єктивної реальності, обидва варіанти вживані в сучасному (і не тільки) мовленні – як розмовному, так художньому й публіцистичному. Оце – факт, від якого подітися ніде. Будемо перегороджувати річку?
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Трішки, трошки

Повідомлення Валентин »

Savo писав:
Пон грудня 26, 2011 9:32 am

А чого б то від ПОХІДНОГО слова ТРІШКИ ми мали утворювати ТВІРНЕ ТРОХИ? Було якраз навпаки.
І ще, панове. Аргументи на кшталт "не чув - не чував" все-таки абсолютно суб’єктивні. На Закарпатті взагалі прислівників цього кореня не вживають. І що з того? Якщо виходити з об’єктивної реальності, обидва варіанти вживані в сучасному (і не тільки) мовленні – як розмовному, так художньому й публіцистичному. Оце – факт, від якого подітися ніде. Будемо перегороджувати річку?

А ще такий варіант
http://nashe.com.ua/song.htm?id=13536

Кого люблю трушечку,
Трушечку,
Дам йому я грушечку,
Грушечку.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Трішки, трошки

Повідомлення Savo »

Валентин писав:
Пон грудня 26, 2011 10:16 am

А ще такий варіант
http://nashe.com.ua/song.htm?id=13536

Як варіанти можна назвати також троньки, тріньки, трінечки, трінюні, трінюсі...
Багаті'сьмо - радіймо.
кактус
Студент досвідчений
Повідомлень: 69
З нами з: Сер червня 04, 2008 5:08 pm

Трішки, трошки

Повідомлення кактус »

Savo писав:
Пон грудня 26, 2011 9:32 am

На Закарпатті взагалі прислівників цього кореня не вживають.

А як кажуть на Закарпатті? "Немного, чуть", чи може щось з угорської?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Трішки, трошки

Повідомлення Savo »

кактус писав:
Вів грудня 27, 2011 9:15 pm

А як кажуть на Закарпатті? "Немного, чуть", чи може щось з угорської?

Найчастіше кажуть мало, ма́линько:
Дай ми мало хліба.
Ма́линько ’м хворый...

Немного теж кажуть. Проте це словотвірна варіація літературного небагато.
Чуть-чуть почуєте теж, як, врешті, і всюди в Україні.
ласочка
Коректор пильний
Повідомлень: 260
З нами з: Сер червня 17, 2009 6:18 pm

Трішки, трошки

Повідомлення ласочка »

піціцько
Відповісти