Козак

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Козак

Повідомлення Танка »

На додаток до статей «Етимологічного словника» Мельничука про етимологію слова «козак» пропоную уривок з викладенихі Докією Гуменною у книзі «Благослови, Мати!» роздумів про походження цього слова:

[quote]...Оце ж тут, над Дніпром недалеко Никополя, й розкопано найбільший центр степової Скитії, Атеєву столицю, так зване Кам'янське городище, та з двадцять малих укріплених городищ пізньоскитської доби.

Але це ж той самий осередок, що в ньому гніздилася Запорозька Січ! Можемо вважати. що Січ була спадкоємцем скитської держави над Дніпром, яка проіснувала 800 років, і в цьому не бачимо ніякої фантазії. Справді бо, скільки заманливих аналогій.

Військова організація скітів має назву воєнної демократії. Влада царя була обмежена зібранням війська (віче), що обговорювало поведінку царя й могло свого царя-полководця скинути, якщо є на те причини.
...
Це ж така сама й запорізька традиція: віче могло скинути гетьмана, коли він був не такий, як треба, та скарати його на горло.
Скитський звичай побратимства. Скити вважали, що нема нічого вищого й ціннішого за дружбу-побратимство. – У нас навіть і термін для цього вироблений, як залишок від закоріненого звичаю. М.Грушевський подає й опис такої присяги на вірність і солідарність у поході.
«...Всі держаться за руки і тричі обходять навколо столу, на котрім стоїть миска з горілкою і ложкою-черпаком. При кождім разі всі п’ють горілку з черпака, а під кінець просто з миски. Це – пиття з одної чаші якогось ритуального напитку... дійсно живо нагадує спільну чашу, котру пили побратими, зав’язуючи брацтво. – Але це ж спрощена церемонія скитів, як її описує Геродот: «... Велика глиняна чаша наповнена вином, і учасники присяги злегка ранять себе ножем або шилом і скапують кілька капель крови у вино. Тоді вкладають у цю рідину трохи стріл, меча, бойову сокиру та дротика, увесь час промовляючи молитви. Тоді кожен учасник присяги п’є один ковток із чаші, а також і провідники кожної партії.»

В скитських могилах виявлено, що чоловіки носили в одному вусі сережку. Так само й анти, так само й князь Святослав, так само й українські козаки носили лише в одному вусі сережку.

Любов до високих могил. Не тільки скити увічнювали себе високими могилами. Таке саме бажання й кожного козака, як свідчить пісня: козак просить насипати над ним високу могилу. Взагалі, цікава ця увага козака до того, як його мають поховати, йому неоднаково. У Царській могилі (Крим) знайдено поховання царя в труні з кедрини; це вишуканий матеріял для труни. І от так само й козак просить голову родини, матір: «Зроби ж мені, моя мамо, з кедроньки труну.» (Пісня «Ой, у полі билинонька...»)

Само слово козак, власне, не що інше, як одна з назов скитів – сак. Можливо, початок слова «ко» це скорочення з «комонний», «кінний» сак. Є ж не тільки українські козаки, а й донські, уральські, яїцькі. Є й народності в західній Азії, що звуться кайсаки, казахи, – напевно мішанина саків із монгольськими племенами.[/quote]

Відповісти