Ведмідь

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Ведмідь

Повідомлення Танка »

Ведмедями називають біржових ділків, які намагаються дістати прибуток, збиваючи ціни на акції і потім дешево скуповуючи; крім них існують бики – ті, що намагаються підняти ціни на акції, щоб потім продавати їх і теж отримувати бариші.
[quote]– Гляньте, гляньте! – зарепетував він. – Курси падають! Ще вчора ринком заволоділи «ведмеді».
Роберт Льюїс Стівенсон «Корабельна катастрофа», пер. Валерія Бойченка.
[/quote]

Виявляється, що слово «ведмідь» має ще й інше значення: це - суміш різних вин або суміш вина з чаєм чи кофе.
[quote]– А чом же! Як вип'ю цього ведмедя ще одну чарку, то, їй же богу, так і піду по хаті гацати метелиці, ще й на одній позі.
***
Гусари, непрохані, самі наливали горілку й пили. Після вечері подали варенуху; гусари спробували, розкуштували, що смачна, й хилили цілими стаканами.
— Та й міцний же оцей ведмідь! — промовив Казанцев до гусарів. — Як вип'ємо всього, то й в двері не потрапимо.
Він сказав правду: «ведмідь» міцно вдарив в гусарські голови; гусари розвеселились, позапалювали сигари, порозстібали мундири й почали ревти солдатських пісень.
***
Олеся заговорила, неначе воскресла: пригадала Вільшаницю, варенуху-ведмедя, лихословила й сміялась з Онисі.

І.Нечуй-Левицький «Старосвітські батюшки і матушки»[/quote]

Можна припустити, що «ведмедем» називали ще й посудину для таких напоїв. Звертаємося знов до І.Нечуя-Левицького:
[quote]Йому давно була знайома трохи європейська й трохи сільська, стародавня обстава Масюкової світлиці й кімнати: ті дві канапи в світлиці, вкриті по спинках гарними килимами, великий образ в шаті в кутку, на котрому висів дорогий вишиваний рушник, скляна шафа коло порога, звідкіль виглядала скляна маслянка, зроблена круторогим бараном, звідкіль колись лякав його великий скляний синій ведмідь, повний настойки; старий годинник коло груби з великим циферблатом, на котрому були намальовані рожі, червоні пташки.
І.Нечуй-Левицький «Хмари»

Незабаром наймичка накрила стiл простою сiльською скатертю з червоними перетичками, а Катерина внесла полумисок з пирогами, а другий - з сметаною, поставила тарiлку холодної смаженої риби i вийняла з шафи чудернацького синього здорового ведмедя з старим медом i трохи меншого - з горiлкою - лева, котрий якось примiркувавсь зiпнутись на заднi лапи i стояти на хвостi.
І.Нечуй-Левицький «Гетьман Іван Виговський»[/quote]


Аж ось у пошуках інформації про значення слова «ведмідь» трапилися такі рядки:
[quote]— Ач, які ведмеді понакручувало,— сказала мати і почала хекати в шибку. Дучка поширшала, впустила до хати ще одну зірочку. — Вставай, Іоре, бо вже таке, як сіріє.
Григір Тютюнник «Смерть кавалера»
[/quote]

Чи то мати просто назвалі ті льодяні нарости на вікні таким словом через їх схожість на чудернацькі фігури, можливо, схожі на звірів-ведмедів чи то ще одне значення у цього слова?

Цікаво, правда?
Відповісти