Схибнутий

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Схибнутий

Повідомлення Танка »

Цікаво, коли в українській мові з'явилося це слово?
lelka
Коректор пильний
Повідомлень: 291
З нами з: Чет травня 06, 2010 3:03 pm

Схибнутий

Повідомлення lelka »

Дієслово "помешаться" подає вже словник Кримського і Єфремова. Грінченко визнає за цим словом тільки значення механічної дії - "уклониться, пошатнуться". Щоправда, форму знайшла тільки в Рос.-укр. народному словнику, а Єфремов, СУМ, Рос.-укр. словник Жайворонка і ВТС фіксують лише .
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Схибнутий

Повідомлення Танка »

Мені здавалося, що це слово активно стало вживатися у мові в останні 2 десятиліття. Переважно у значенні фанат, одержимий, відданий будь-чому (пристирасті) - схибнутий на комп'ютерах, музиці, релігії тощо.

Аж ось побачила багато прикладів вживання цього слова у перекладній літературі (переклади здійснено до 1975-1978 рр., бо книжки, з яких наведено уривки, виходили саме в цей час; на жаль, не можу назвати імен перекладачів):
[quote]— Через дівчат, — сказала Цнотлива Ліл. — Він на них просто схибнутий.
Схибнутий, кажеш? — перепитав Віллі. — Та йому просвердли в голові дірку, то звідти так і попре жінота. Схибнутий. Ти що, сильнішого слова не знайшла?
— По-іспанському це сильне слово.
Схибнутий? Та що це за слово! Ось я матиму після обіду вільну хвилину, то придумаю тобі слово.

Ернест Гемінгвей «Острови в океані» ч.2 «Куба»

- Ну, от я схибнутий, і ти схибнутий, і вся команда в нас - наполовину святі, а наполовину навіжені.
Ернест Хемінгвей «Острови в океані», ч.3 У морі

Адже він був просто схибнутий на ретельності в костюмуванні.

Карел Чапек «Зникнення актора Бенди»

Він, той слідчий, був просто схибнутий на науковій експертизі.
Карел Чапек Голка, пер. Юрія Лісняка. Книга вийшла у 1978

- Встигнеш? Гaрaзд. У цьому весь ти. Ти зaвжди був трохи схибнутий. Через це я тебе тaк люблю, мій син теж був тaкий.
Камю Альбер «Гість»

— Ще один схибнутий, — мовив Мерсо.
— О ні, він схибнутий не більше за твоїх любок.

Альбер Камю «Щаслива смерть», пер. Григорія Філіпчука.[/quote]


І ось ще приклад з "Тартарена Тарасконського" Альфонса Доде:
[quote]
В українському перекладі:
То як же в біса могло статися, що Тартарен, схибнутий на небезпечних пригодах, Тартарен, одержимий жадобою мандрів, Тартарен, що повсякчас мріяв стрімголов мчати на гарячому коні, – усе своє життя сидьма просидів у Тарасконі?
Пер. Ірини Сидоренко

У російському перекладі:
Как же, черт побери, могло случиться, что с этой страстью к приключениям, с этой потребностью в сильных ощущениях, с этим помешательством на странствиях, на бешеной скачке очертя голову Тартарен из Тараскона безвыездно жил в Тарасконе?

Пер. Н.Любимова

В оригіналі:
Avec cette rage d’aventures, ce besoin d’émotions fortes, cette folie de voyages, de courses, de diable au vert, comment diantre se trouvait-il que Tartarin de Tarascon n’eût jamais quitté Tarascon?
[/quote]
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Схибнутий

Повідомлення Танка »

Ось ще варіант - звихнений

[quote]звихнений (-на, -не)* sprained, dislocated; (which has) gone astray, turned away, misled; звихнення n sprain, dislocation; moral swerving (straying).
Українсько-англійський словник Андрусише(и?)на, Кретта
[/quote]
Відповісти