ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Finch
Новоприбулий
Повідомлень: 8
З нами з: Суб травня 26, 2007 9:13 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Finch »

Слово ЧМИХАТИ має 2 варіянти у ІІІ особі однини: чмихає і чмише. То чи не логічно було би вважати, що наказовий спосіб цього слова теж подвійний, себто ЧМИХАЙ і ЧМИШ? Ваші пропозиції
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Savo »

Finch писав:
Чет травня 31, 2007 4:09 pm

Слово ЧМИХАТИ має 2 варіянти у ІІІ особі однини: чмихає і чмише. То чи не логічно було би вважати, що наказовий спосіб цього слова теж подвійний, себто ЧМИХАЙ і ЧМИШ? Ваші пропозиції

Ну, взагалі, у літературній мові, здається, словоформи у парадигмі цього дієслова чергувань не знають:
Так, як, приміром, слухати. А де ви взяли форму чмише?
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Лаврін »

, може?
"А ну чмихни!"


***
Сиклета попрощалась і пішла тихою ходою, похиливши голову й думу думаючи. Дід Грицай вернувся в пасіку.
— Гм... гм... — заскрипів дід Оникій, — оце чорт його й видав. Залицяється до червономордих молодиць без сорому серед дня...
— А хоч би й залицявся? Хіба старому не можна залицяться?
— Не можна!.. Ще старе луб'я й на вулицю піде вкупі з парубками. Гм, хм! — аж чмихав дід Оникій на всю пасіку.
— Чмихай, хмихай! а старе луб'я візьме та й ожениться, ще й Оникія попросить в бояри.
— Заманулось у петрівку мерзлого. Хм, хм! І вдасться ж тобі така людина! Візьме та й здуріє на старості літ. Дуже вже ти став баский, як Оришка померла.
— Скрипи, скрипи! Я був баский і замолоду, баский я й на старості літ, не такий, як ти. Як розбасуюся отут в пасіці, то й тебе вбрикну і уликипоперекидаю, — сміявся Грицай.
— Басуй, басуй, доки тебе не приборкає, — сказав Оникій, сплюнув та й замовк, насупивши брови.
— То так тобі здається, що я басую, бо ти сам вже геть-то не баский, мов стара курка. Ти вже й справді став старий та ще й недобачаєш; тобі на очі вже полуда впала, — обізвався дід Грицай.
— Бачу я добре і через полуду! Не зовсім ще я осліп, — сказав Оникій і замовк.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Savo »

Лаврін писав:
Чет травня 31, 2007 4:09 pm

, може?
"А ну чмихни!"


Чмихни, звісно ж, правильно. Але від форми доконаного виду чмихнути.
Форма недоконаного виду чмихати дає чмихай.
Finch
Новоприбулий
Повідомлень: 8
З нами з: Суб травня 26, 2007 9:13 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Finch »

Savo писав:
Чет травня 31, 2007 4:09 pm

Ну, взагалі, у літературній мові, здається, словоформи у парадигмі цього дієслова чергувань не знають:
Так, як, приміром, слухати. А де ви взяли форму чмише?


У Словникові-довідникові з культури української мови (чи в Головащука? Не досить добре пам'ятаю), а також дивилася форми цього слова в Лінгво, але в ньому, як відомо стільки помилок!!! Слово КУРІТИ, наприклад, якщо посилатися на лінгво, має наказовий спосіб КУР!. Ось тому я й хочу дізнатися ваші думки щодо цієї проблеми...
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ЧМИХАТИ: наказовий спосіб

Повідомлення Savo »

Finch писав:
Чет травня 31, 2007 4:09 pm

У Словникові-довідникові з культури української мови (чи в Головащука? Не досить добре пам'ятаю), а також дивилася форми цього слова в Лінгво, але в ньому, як відомо стільки помилок!!! Слово КУРІТИ, наприклад, якщо посилатися на лінгво, має наказовий спосіб КУР!. Ось тому я й хочу дізнатися ваші думки щодо цієї проблеми...

Справді, таки знайшов цю форму. В 11 томі СУМа, с. 345. Правда, її подано з позначкою розмовне.
Тож коли такий варіянт існує у теперішньому часі дійсного способу, логічною буде й форма з чергуванням у наказовому. Зокрема, в цім переконує аналогія з дієсловами дихати, колихати: у теп. часі – дихаєш, дишеш; колихаєш, колишеш; у наказ. способі – дихай, диш; колихай, колиши...
Відповісти