Одіяло

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Одіяло

Повідомлення Валентин »

А я щось ніяк не зрозумію, чому слово "одіяло" хтось там мітить як розмовне. На якій підставі? Це слово широко вживалося і вживається як літературне. Його вживала Леся Українка, Панас Мирний, Нечуй-Левицький.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Одіяло

Повідомлення Танка »

Валентин писав:
Пон грудня 30, 2013 7:10 pm

А я щось ніяк не зрозумію, чому слово "одіяло" хтось там мітить як розмовне. На якій підставі? Це слово широко вживалося і вживається як літературне. Його вживала Леся Українка, Панас Мирний, Нечуй-Левицький.


В СУМі немає такої ремарки. А в якому з словників Ви це побачили?
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Одіяло

Повідомлення Дмитро »

У допогромних словниках слова нема зовсім. Не радить його вживати й Борис Антоненко-Давидович. Олександр Пономарів підкреслює, що одіяло в сучасній українській мові не вживається. Однак нема де правди діти: слово вживали українські класики. Але чи не частіше вони писали укривало (наприклад, Іван Нечуй-Левицький) або ковдра (наприклад, Леся Українка, в якої одіяло трапляється, здається, тільки в листах). Так чи так, але, гадаю, питання потребує глибшого дослідження.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Одіяло

Повідомлення Валентин »

http://sum.in.ua/s/ljaghannja
ЛЯГАННЯ, я, сер. Дія за значенням лягати 1—2. Любий Михайлику! ..Починаю з лягання спати, бо се теж момент цікавий: людина розбирається, лягає і вкривається, але не одіялом, а грубою периною (Леся Українка, V, 1956, 38).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 576.
Відповісти