Активні дієприкметники

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення ******** »

mariana_scorp писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Панове! Два роки тому в університеті, де я навчаюсь, викладач Галина Наконечна казала, що активних дієприкметників є обмежена кількість. Це такі слова, як , які вже вкорінились у мові. Чи потрібно і їх уникати? /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />


Хотілося б побачити, на що схожі стануть ці слова, якщо їх "уникнути"! /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Активні дієприкметники

Повідомлення Savo »

mariana_scorp писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Панове! Два роки тому в університеті, де я навчаюсь, викладач Галина Наконечна казала, що активних дієприкметників є обмежена кількість. Це такі слова, як , які вже вкорінились у мові. Чи потрібно і їх уникати? /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />

Думаю, варто переглянути цю тему.
Слова, які ви навели, - прикметники, а не активні дієприкметники (крім квітнучий, але мабуть, мався на увазі квітучий, що теж є прикметником). І насправді таких набагато більше, ніж ви вказали (себто, з ваших слів, – Галина Наконечна).
Ось гляньте бодай на трактування кількох з наведених слів в орфографічному словнику (ліг в основу Словників України):





mariana_scorp
Студент досвідчений
Повідомлень: 57
З нами з: Чет січня 22, 2009 6:15 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення mariana_scorp »

Хм.. Мабуть Ви маєте рацію. До речі, я мала на увазі саме квітнучий. До якої частини мови тоді відносити це слово?
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення Основознавець »

mariana_scorp писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Хм.. Мабуть Ви маєте рацію. Але як же тоді відрізнити такі прикметники від активних дієприкметників? /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />

Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує пояснюваний іменник. Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку над пояснюваним іменником виконує хтось інший. Джерело.
mariana_scorp писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm
До речі, я мала на увазі саме квітнучий. До якої частини мови тоді відносити це слово?
Може почнемо з того, що цього слова-таки нема в українській мові? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Активні дієприкметники

Повідомлення Savo »

mariana_scorp писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Хм.. Мабуть Ви маєте рацію. Але як же тоді відрізнити такі прикметники від активних дієприкметників? /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />
До речі, я мала на увазі саме квітнучий. До якої частини мови тоді відносити це слово?

Квітнучий якраз і є отим активним дієприкметником. Але, погодьтеся, маючи прикметника квітучий, можна обійтися без квітнучого.
А як відрізнити, я пробував пояснити у темі, яку рекомендував переглянути. Зокрема, в цьому повідоомленні. Побіжно – й у деяких попередніх. Тобто слід зважати, стала чи динамічна ознака мається на увазі.
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення ******** »

Основознавець писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує пояснюваний іменник. Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку над пояснюваним іменником виконує хтось інший. Джерело.
Може почнемо з того, що цього слова-таки нема в українській мові? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />


“Сеї ночи ми спали на березі (Дніпра) в повнім задоволенню й спокою. Бо від тої хвилі як ми побачили Печерський монастир-як він здалі блистів своїми банями, і до нас долетіли пахощі сих квітнучих земель, душі наші затріпотіли від радости" [М. Грушевський. Історія України-Руси. Том IX. Розділ IX. Стор. 1.]
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення Основознавець »

Так-так, все гарно, але цього слова нема в тлумачному...
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення ******** »

Основознавець писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Так-так, все гарно, але цього слова нема в тлумачному...


Наскільки мені зрозуміло, СЛОВНИК.НЕТ подає дієслова у формі інфінітива недоконаного виду. /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення Основознавець »

Родзинка писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Наскільки мені зрозуміло, СЛОВНИК.НЕТ подає дієслова у формі інфінітива недоконаного виду. /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Гаразд, тут теж нема. Чи Ви не розумієте, чому цього слова там нема?
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Активні дієприкметники

Повідомлення ******** »

Основознавець писав:
Сер червня 24, 2009 4:09 pm

Гаразд, тут теж нема. Чи Ви не розумієте, чому цього слова там нема?


Вам же пояснили: Але ж Є? :o
Відповісти