Про українську мову на Донбасі

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Про українську мову на Донбасі

Повідомлення Танка »

Всі знають, що село — то є колиска держави, мови у ній. Якщо піти на сільський цвинтар, то, читаючи прізвища на хрестах, можна побачити, якого народу сини й дочки жили тут, на цій землі і знайшли тут вічний спокій.

Оце вирішила записати живі свідоцтва українськості Сходу.
Почну ось з чого.

Батьки мого чоловіка приїхали на Донбас у середині 50-х років минулого століття. Бувши представниками національної меншини, вони, звичайно ж, розмовляли російською мовою.
Тепер я пригадую деякі моменти, що є незаперечним доказом того, що...
По мірі того, як буде спливати у пам’яті, буду дописувати ці нотатки. А поки що так:

Народжену вже у Донбасі сестру мого чоловіка хрестило подружжя. То в розмовах батьків я часто чула «пойти до КуценкИв», «у КуценИв», «с КуценкАми». Так само і з іншими знайомими чи сусідами, носіями суто українських прізвищ. Гляньте-но: я виділила наголоси.

Чоловікова мати дивиться у вікно і каже: «вон, тичка побежала». Я на той час ще не знала того слова — «тічка»...

У повсякденному мовленні батьки часто українізували, так би мовити, слова: «он жувал», «мы спивали», «хОчу».

Отака історія з географією.
Selyd
Тлумач талановитий
Повідомлень: 652
З нами з: Вів травня 18, 2010 8:35 am

Про українську мову на Донбасі

Повідомлення Selyd »

При останньому відвідуванні мого села - на сільському цвинтарі прізвища Черепня, Коровка, Безкоровайний, Бережний, Середа, Перун, Тесля ... Тепер все чужі люди, старих родів вже немає.

Були у нас КравченкИ, ЦілУйки, ГудзІ, СтарикИ, ПанченкИ, РадченкИ, РУбани, КоровкИ, ПриймакИ, МаслИ.
Наголоси виставляв, як казали.

По часу собаки селом тічкою бігали. Та й стосовно молоді деколи говорили - Чого тічкою шляєтесь!
До душі згадати, дякую.
Відповісти