Відповіж, відповіжте

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Greek

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Greek »

У багатьох мовах існує явище відсутності деяких форм (російською, здається, не скажеш "побежу", "убежу"). Чи стосується це й до імперативу українських дієлів "відповісти", "доповісти", "заповісти", тощо? Адже подекуди він таки подибується. Чи літературно це?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Savo »

Greek писав:
Нед серпня 12, 2007 4:09 pm

У багатьох мовах існує явище відсутності деяких форм (російською, здається, не скажеш "побежу", "убежу"). Чи стосується це й до імперативу українських дієлів "відповісти", "доповісти", "заповісти", тощо? Адже подекуди він таки подибується. Чи літературно це?

Так, справді, парадигма дієслів на -повісти неповна. І не тільки в наказовому способі. 3 особа множини дійсного способу теж не твориться. І літературна норма наразі таких форм не визнає. Утім розмовне мовлення гнучкіше, й такі варіянти подибати не дивина. Тож хтозна, може, незабаром їх і унормують.
Greek

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Greek »

Savo писав:
Нед серпня 12, 2007 4:09 pm

Так, справді, парадигма дієслів на -повісти неповна. І не тільки в наказовому способі. 3 особа множини дійсного способу теж не твориться. І літературна норма наразі таких форм не визнає. Утім розмовне мовлення гнучкіше, й такі варіянти подибати не дивина. Тож хтозна, може, незабаром їх і унормують.

Дякую.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Танка »

Savo писав:
Нед серпня 12, 2007 4:09 pm

Так, справді, парадигма дієслів на -повісти неповна. І не тільки в наказовому способі. 3 особа множини дійсного способу теж не твориться. І літературна норма наразі таких форм не визнає. Утім розмовне мовлення гнучкіше, й такі варіянти подибати не дивина. Тож хтозна, може, незабаром їх і унормують.


Герої Ольги Кобилянської ("Царівна") промовляють такі слова:

"Зчудована до крайності, а заразом зворушена мило, майже втішена тим оборотом цілої прикрої справи, глянула я на тітку, а вона... та ні, описати добре вираз її лиця просто годі. Її холодний, проникливий погляд і гостре кам'яне лице змінилося, зм'якло, і вона в одній хвилі забула все.
— Беріть її, беріть мою любу, добру, щиру дитинку, вам даю її з щирого серця! — кликнула велично. — Ах, Леночко, відповідж йому сама, голубочко!"

"Я дивилася на неї здивовано:
— Чому, пані Марко?
— Відповіджте мені на моє питання!"
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення Валентин »

Танка писав:
Вів вересня 29, 2009 4:09 pm

Герої Ольги Кобилянської ("Царівна") промовляють такі слова:

"Зчудована до крайності, а заразом зворушена мило, майже втішена тим оборотом цілої прикрої справи, глянула я на тітку, а вона... та ні, описати добре вираз її лиця просто годі. Її холодний, проникливий погляд і гостре кам'яне лице змінилося, зм'якло, і вона в одній хвилі забула все.
— Беріть її, беріть мою любу, добру, щиру дитинку, вам даю її з щирого серця! — кликнула велично. — Ах, Леночко, відповідж йому сама, голубочко!"

"Я дивилася на неї здивовано:
— Чому, пані Марко?
— Відповіджте мені на моє питання!"
ВІДВІЧАТИ, -аю, -аєш і рідко ВІДВІТУВАТИ, -ую, -уєш, недок., ВІДВІТИТИ, -ічу, -ітиш, док., заст. 1. Відповідати (у 1 знач.). 2. Відповідати (у 5 знач.).
ВІДВІТ, -у, ч., заст. Відповідь. ** Бути в одвіті – бути відповідальним.
Може, з цього щось сконструювати? Відвіть (те), Відповідь (те)...
А люди уже так і пишуть:
Результати на запит: відповідьте

Andrey. Методи вивчення іноземної мови. Будь ласка, відповідьте на ... - [ Перекласти цю сторінку ]Andrey. Методи вивчення іноземної мови. Будь ласка, відповідьте на лиш одне питання.
virtualexs.ru/cgi-bin/exsurveys/author.cgi?ac=811 - Кеш - Подібне
Исследования на тему 'английский' - [ Перекласти цю сторінку ]Будь ласка, відповідьте на лиш одне питання. Опрос N 811. Участников: 16. Время: 1 мин. Тема исследования: английский язык, иностранный язык ...
virtualexs.ru/cgi-bin/catalog.cgi?word... - Кеш - Подібне

Показати додаткові результати з virtualexs.ru
Ковель.Net.UA • Перегляд теми - Відповідьте пошвидше ПЛС через 50 ...Відповідьте пошвидше ПЛС через 50 хв поїзд)). Повідомлення Sergio від Чет 08 листопада, 2007 6:35 pm. Де в Ковелі можна вийти в інтернет? ...
www.kovel.net.ua/gb/viewtopic.php?f=2&t=4169 - Кеш - Подібне
Як це буде українською? [Архів] - Сторінка 2 - Domivka.NET ...Повідомлення: 30 - 9 автори - Останнє повідомлення: 2 Січ 2005
P.S. Щодо відповідьте, то, мабуть, то є певне викривлення форми ...
І ще таке знайшов: Олена Степаненко Кардіограма Неназиваний поза тим залишився усе ж ...Тож правдивий мій Боже, одвіть нам тут і тепер, Чи ж Ти змиєш і спогади, ... впізнавати тебе на відстані в кілька життів тому мені не треба проходити сім ...
bookvoid.com.ua/library/_txt/olena.../kardiograma/ - Кеш - Подібне
saszko
Студент досвідчений
Повідомлень: 78
З нами з: Сер травня 13, 2009 4:11 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення saszko »

В "Кайдашевій сім'ї" я зустрічав "одвіт". А в закарпатських і буковинських казках виданих зо тридцять років тому, а зібраних на початку ХХст. зустрічав "відповіж/відповіжте". Зручніше ніж "дай відповідь". Якби ще був відповідник рос. "отвєчєнний" на кшталт "відповіджений", було б ще краще /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення ******** »

"Я дивилася на неї здивовано:
— Чому, пані Марко?
— Відповіджте мені на моє питання!"

Щодо відповіжте відшукала дещо в неті:
Очевидно, що відповіжте має бути множиною від відповіж. Щодо діалектизму, то він цілковито міг зберегтися десь на Західній Україні, оскільки західним говіркам притаманне більше збереження архаїчних рис (опосередкованим доказом є й паралельне згадування форм на -дь/-дьте та -ж/-жте). Але все це аж ніяк не додає аргументів щодо нормативності форми відповіж - ані літературна мова, ані київські говірки цієї форми не мають. На Галичині ще вимовляють «відповіч», але це не правильно. На Сході помилково кажуть «відповідь». Відповідно наказовий спосіб множини – «відповіджте».
Це дуже рідко вживана форма. Наприклад, Франко і Стефаник уживають форму «відповідж» і «відповіджте», тобто вона є літературною, але не є поширеною в усному мовленні.
saszko
Студент досвідчений
Повідомлень: 78
З нами з: Сер травня 13, 2009 4:11 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення saszko »

Це дуже рідко вживана форма. Наприклад, Франко і Стефаник уживають форму «відповідж» і «відповіджте», тобто вона є літературною, але не є поширеною в усному мовленні.


А якщо почати? Скільки новотворів обговорюється на цьому форумі, і вони ж, природньо, якось мають поширюватись.
magur
Учень старанний
Повідомлень: 27
З нами з: Чет квітня 12, 2007 12:57 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення magur »

Greek писав:
Суб серпня 11, 2007 11:57 pm
російською, здається, не скажеш "побежу", "убежу".
Російською буде побегу та убегу.
kantak
Новоприбулий
Повідомлень: 1
З нами з: Пон липня 11, 2011 6:09 pm

Відповіж, відповіжте

Повідомлення kantak »

А чому б не сказати "відповісте мені" чи "відповім тобі"? Звичайно, галицизми, але цілком зрозуміло. "Відповіжте" - це якось так незграбно.
Відповісти