Українська до якої мови ближча?

Тут ви можете обговорити різні аспекти розвитку, використання та ін. української мови.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

magur
Учень старанний
Повідомлень: 27
З нами з: Чет квітня 12, 2007 12:57 pm

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення magur »

Нещодавно довелось почути думку одного мовознавця, що українська є ближчою до польської, ніж до російської. Мені це видалось дещо спірним, адже українська належить до групи східно-слов’янських мов разом з білоруською та російською, а польська до західно-слов’янських мов. Про запозичення та історичні впливи, я в курсі, але чи може мова, що належить до однієї групи мов бути ближчою до мови з иншої групи, аніж до своїх "одногрупників"? Хтось може пояснити?
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Валентин »

magur писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

Нещодавно довелось почути думку одного мовознавця, що українська є ближчою до польської, ніж до російської. Мені це видалось дещо спірним, адже українська належить до групи східно-слов’янських мов разом з білоруською та російською, а польська до західно-слов’янських мов. Про запозичення та історичні впливи, я в курсі, але чи може мова, що належить до однієї групи мов бути ближчою до мови з иншої групи, аніж до своїх "одногрупників"? Хтось може пояснити?

То все так умовно... Як на мене, то нема на землі людей за мовою, історією і культурою, за всією ментальністю, як кажуть, аніж білоруси. Біда у тім, що ми, живучи поруч, майже не чуємо й не знаємо один одного. Кожен українець, попрактикувавшись трішки, може читати по-польськи і розуміти прочитане. Маю власний досвід, перекладаю навіть старопольські тексти. Не знаю, на скільки це підтверджується статистикою, але доводилося зустрічати твердження, що українська і польська за лексикою відрізняються лише на 25%. А ось за вимовою "Е", здається ми ближчі до південних словян, а поляки до росіян. До речі, чомусь не зустрічав поважних коментарів до Літопису руського, у якому сказано, що в*ятичі і радимичі - з роду ляхів. Були, мовляв, два брати - Радим і В*ятко - ляхи, від яких пішли ці племена. Мо* хтось знає?
Zozulka
Коректор пильний
Повідомлень: 240
З нами з: Чет травня 31, 2007 9:10 am

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Zozulka »

Валентин писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

То все так умовно... Як на мене, то нема на землі людей за мовою, історією і культурою, за всією ментальністю, як кажуть, аніж білоруси. Біда у тім, що ми, живучи поруч, майже не чуємо й не знаємо один одного. Кожен українець, попрактикувавшись трішки, може читати по-польськи і розуміти прочитане. Маю власний досвід, перекладаю навіть старопольські тексти. Не знаю, на скільки це підтверджується статистикою, але доводилося зустрічати твердження, що українська і польська за лексикою відрізняються лише на 25%. А ось за вимовою "Е", здається ми ближчі до південних словян, а поляки до росіян. До речі, чомусь не зустрічав поважних коментарів до Літопису руського, у якому сказано, що в*ятичі і радимичі - з роду ляхів. Були, мовляв, два брати - Радим і В*ятко - ляхи, від яких пішли ці племена. Мо* хтось знає?



До речі спорідненість між укр. та рос. дорівнює 38%. От вам і близько споріднені мови. Ніколи не задумувались чому росіяни нас не розуміють? А от в білоруській мові для нас кожне сьоме слово однакове. Тому і зрозуміти білоруську без перекладу дуже навіть можливо.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Валентин »

Zozulka писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

До речі спорідненість між укр. та рос. дорівнює 38%. От вам і близько споріднені мови. Ніколи не задумувались чому росіяни нас не розуміють? А от в білоруській мові для нас кожне сьоме слово однакове. Тому і зрозуміти білоруську без перекладу дуже навіть можливо.


Дозвольте запитати, звідки відомості про % російської та білоруської? То дуже цікаво? Чи є щось про інші мови?
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Листопад »

magur писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

Нещодавно довелось почути думку одного мовознавця, що українська є ближчою до польської, ніж до російської. Мені це видалось дещо спірним, адже українська належить до групи східно-слов’янських мов разом з білоруською та російською, а польська до західно-слов’янських мов. Про запозичення та історичні впливи, я в курсі, але чи може мова, що належить до однієї групи мов бути ближчою до мови з иншої групи, аніж до своїх "одногрупників"? Хтось може пояснити?

Еге ж, одним ввижається "рука Москва", а ще одним - "рука Варшави" /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
посилання
рівноденник
Студент досвідчений
Повідомлень: 90
З нами з: Чет листопада 09, 2006 8:36 pm

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення рівноденник »

а кого/шчо взагалі варто вважати најкомпетентнішим у клясифікації мов?
Zozulka
Коректор пильний
Повідомлень: 240
З нами з: Чет травня 31, 2007 9:10 am

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Zozulka »

Валентин писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

Дозвольте запитати, звідки відомості про % російської та білоруської? То дуже цікаво? Чи є щось про інші мови?


З історії мови, з лінгвістичного музею у Києві... http://linguist.univ.kiev.ua/museum/; www.langs.com.ua
vitaly1
Коректор пильний
Повідомлень: 268
З нами з: Суб листопада 11, 2006 10:57 am

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення vitaly1 »

Жодне з посилань не відкривається...
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Savo »

Та не так то вже важливо, до котрої мови ми ближчі. Ми своєрідні і неповторні. Ми самодостатні. Але цвяшок меншовартості ще тривалий час мулятиме нашій незміцнілій суспільній свідомості, котра й далі залишається поживним ґрунтом для всіляких провокаторів, зокрема й у мовних питаннях. Надто очевидним це є, коли таке питання порушують у політичній площині. Коли ж брати суто науковий інтерес, то інша річ.
Як на мене, найближча до нашої мови таки білоруська. Приблизно однаковою бачиться мені близькість до російської та польської. Стереотип, що польська віддаленіша, пояснюється досить просто: надто тривала політично-мовна інтерференція з російською, різні абетки – кирилиця проти латинки, звукова й акцентологічна специфічність польської. Та й панівна донедавна погодінська теорія не сприяла формуванню об’єктивного погляду на слов’янську лінгвоеволоюцію. Утім особисто для себе я, приміром, якось зробив приємне відкриття: коли з’явилася потреба опрацьовувати літературу польською мовою, з’ясувалося, що без підготовки можу читати польські тексти, розуміючи 80-90 % слів (правда, доводилося "розшифровувати" морфемний склад лексем, пригадуюючи звукову рефлексацію на праслов’янському рівні). Решту підказував контекст. Думаю, українець, що не контактує постійно з російськомовним оточенням, не чує щодня мови північно-східних сусідів з радіо й телебачення, десь так само сприйматиме й "велікій моґучій"...



vitaly1 писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

Жодне з посилань не відкривається...

У першому треба крапку з комою прибрати в кінці /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Zozulka
Коректор пильний
Повідомлень: 240
З нами з: Чет травня 31, 2007 9:10 am

Українська до якої мови ближча?

Повідомлення Zozulka »

vitaly1 писав:
Вів листопада 06, 2007 4:09 pm

Жодне з посилань не відкривається...


перша у мене відкривається, а друге дійсно зависло...
Відповісти