Як затверджується правопис?

У цьому розділі може публікуватися все, що не підпадає під тематику інших розділів.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Ванда
Учень старанний
Повідомлень: 30
З нами з: Чет липня 01, 2010 12:47 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Ванда »

Coва писав:
П'ят липня 09, 2010 1:14 pm
Утім уже проєкт правопису (дасть Бог, він таки колись буде затверджений) цей прикрий пережиток виправляє.

А скажіть, будь-ласка, хто затверджує правописи?
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Листопад »

Ванда писав:
Пон липня 12, 2010 5:01 am
А скажіть, будь-ласка, хто затверджує правописи?


Спочатку чинний правопис ухвалила Орфографічна комісія у складі відомих учених-мовознавців, письменників, яка розглянула й опрацювала всі запропоновані зміни й доповнення, потім до друку схвалила Національна академія наук України, Міністерство освіти і Міністерство культури.

Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Як затверджується правопис?

Повідомлення Savo »

Ванда писав:
Пон липня 12, 2010 5:01 am

А скажіть, будь-ласка, хто затверджує правописи?

Новий правопис як витвір групи науковців обговорюється в сотнях інстанцій: від Міністерства освіти й науки до фахівців вишів, відомих представників засобів масової інформації тощо, відтак затверджується Правописною комісією. Після цього публікується обмеженим накладом, знову обговорюється, затверджується Кабміном і нарешті видається повним тиражем. Себто остання інстанція – уряд.
Ванда
Учень старанний
Повідомлень: 30
З нами з: Чет липня 01, 2010 12:47 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Ванда »

Coва писав:
Пон липня 12, 2010 12:57 pm

Новий правопис як витвір групи науковців обговорюється в сотнях інстанцій: від Міністерства освіти й науки до фахівців вишів, відомих представників засобів масової інформації тощо, відтак затверджується Правописною комісією. Після цього публікується обмеженим накладом, знову обговорюється, затверджується Кабміном і нарешті видається повним тиражем. Себто остання інстанція – уряд.

Можливо я ніколи не звертала уваги, але ні разу не бачила, щоб у підручнику було вказано, що правопис затверджений постановою Кабміну. Чинний правопис теж пройшов таке затвердження? Якщо да, то не змогли б Ви мені вказати реквізити тієї постанови?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Як затверджується правопис?

Повідомлення Savo »

Ванда писав:
Вів липня 13, 2010 5:20 am

Можливо я ніколи не звертала уваги, але ні разу не бачила, щоб у підручнику було вказано, що правопис затверджений постановою Кабміну.

Даруйте, очевидно, я нечітко висловився. Правопис затверджує Правописна комісія, яка створюється при уряді. І традиційно його підписує міністр (раніше в довоєнні радянські часи – нарком) освіти.
А постанови Кабміну були лише з приводу організації роботи над орфографічними кодексами. Скажімо, 15 червня 1994 р. з’явилася постанова уряду № 402 “Про підготовку і видання “Українського правопису” у новій редакції”.
А ось свіжіша постанова.
До речі, може, цікаво буде ознайомитися з останньою постановою, що стосується правописних проблем, Президії Національної академії наук України.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Валентин »

То що в сухому осаді? Кабмін затверджує правопис? Чи міністр затверджує правопис? Як те робиться в інших країнах?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Як затверджується правопис?

Повідомлення Savo »

Валентин писав:
Пон червня 11, 2012 11:26 am

То що в сухому осаді? Кабмін затверджує правопис? Чи міністр затверджує правопис? Як те робиться в інших країнах?

В останньому своєму дописі я дав покликання на постанову президії Національної академії наук України "Шляхи стабілізації правописної ситуації в Україні".
У ПОЛОЖЕННі про комісію з питань правопису, як на мене, є відповідь на ваше питання:
9. Рішення Комісії з правописних питань подаються НАН України на розгляд Кабінету Міністрів України і після їх затвердження є обов'язковими для виконання на всій території України.

Виходить, що наступну редакцію правопису затверджуватиме Кабмін, а підписуватиме, за логікою речей, його очільник – Прем’єр-міністр.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Валентин »

Savo писав:
Сер червня 13, 2012 9:56 am

В останньому своєму дописі я дав покликання на постанову президії Національної академії наук України "Шляхи стабілізації правописної ситуації в Україні".
У ПОЛОЖЕННі про комісію з питань правопису, як на мене, є відповідь на ваше питання:
Виходить, що наступну редакцію правопису затверджуватиме Кабмін, а підписуватиме, за логікою речей, його очільник – Прем’єр-міністр.

Капець, - це український правопис від Азарова. Звучить, як знущання і анекдот, - сміх крізь сльози.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Як затверджується правопис?

Повідомлення Savo »

Валентин писав:
Сер червня 13, 2012 5:13 pm

Капець, - це український правопис від Азарова. Звучить, як знущання і анекдот, - сміх крізь сльози.

Думаю, доки затвердять новий, зміниться ще кілька прем’єрів. Хіба що схочуть нашвидку ще більше зрусифікувати чинний. На різних довколаправописних постановах часів незалежності тих чільників зо п’ять. А правопис той самий...
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Як затверджується правопис?

Повідомлення Валентин »

Savo писав:
Сер червня 13, 2012 6:56 pm

Думаю, доки затвердять новий, зміниться ще кілька прем’єрів. Хіба що схочуть нашвидку ще більше зрусифікувати чинний. На різних довколаправописних постановах часів незалежності тих чільників зо п’ять. А правопис той самий...

А ці взялися знищити мову разом з правописом...
Відповісти