Всеукраїнський диктант національної єдності

У цьому розділі може публікуватися все, що не підпадає під тематику інших розділів.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Дмитро »

Усі, хто писав 9 листопада радіодиктант, можуть звірити свій варіант з оригіналом, оприлюдненим на сайті Національної радіокомпанії України.
SS.
Редактор вмілий
Повідомлень: 363
З нами з: Вів грудня 12, 2006 6:31 pm
Контактна інформація:

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення SS. »

Не розумію, чому назву радіодиктанту не взято у лапки. Це ж назва пісні про яку цей текст і розповідає. Як на мене, мало би бути "Червона рута"
Га?
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Листопад »

SS. писав:
Сер листопада 16, 2011 2:01 pm
Не розумію, чому назву радіодиктанту не взято у лапки. Це ж назва пісні про яку цей текст і розповідає. Як на мене, мало би бути "Червона рута"
Га?


Автори тексту радше акцентують не на назві пісні, а на образі - чар-зілля...
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Дмитро »

Мене теж дуже кортіло поставити там лапки. Насилу стримався. smile.gif
В останню мить дійшов висновку, що назва стосується до самого чар-зілля. Тож погоджуюся із думкою пані Листопад.
Мені не зовсім зрозуміла пунктуація в реченні:
[quote]Пісню "Червона рута" написав Володимир Івасюк – дев’ятнадцятирічний студент Чернівецького медичного інституту.[/quote]
Чому в ньому тире, а не кома? Адже, відповідно до п. 7 § 121 Чинного правопису прикладку в кінці речення слід виділяти тире лише тоді, коли перед нею можна, не змінюючи змісту, вставити а саме. Як, приміром, у другому реченні третього абзацу чи в останньому реченні диктанту, де прикладка уточнює, звужує, сказати б, зміст означуваного слова. А коли прикладка вказує на рід діяльності людини, то її, гадаю, слід відокремлювати комою. Тире в таких випадках, як на мене, — авторський розділовий знак.
SS.
Редактор вмілий
Повідомлень: 363
З нами з: Вів грудня 12, 2006 6:31 pm
Контактна інформація:

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення SS. »

Листопад писав:
Сер листопада 16, 2011 2:18 pm

Автори тексту радше акцентують не на ..., а на ... - ...

Бачте, як все суб'єктивно. Ні, українську граматику мені не підкорити ...

Дмитро писав:
Сер листопада 16, 2011 4:02 pm
Мені не зовсім зрозуміла пунктуація в реченні:
Чому в ньому тире, а не кома? ... Тире в таких випадках, як на мене, — авторський розділовий знак.

І я про те саме. Контрольний диктант не може містити неоднозначності.


Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Дмитро »

SS. писав:
Сер листопада 16, 2011 2:01 pm

Не розумію, чому назву радіодиктанту не взято у лапки. Це ж назва пісні про яку цей текст і розповідає. Як на мене, мало би бути "Червона рута"
Га?

Слухав учора коментар Олександра Авраменка, автора диктанту. Пан Олександр каже, що лапки в заголовках не ставляться. Хіба що назва, яку зазвичай беруть у лапки, становить лише частину заголовка. Наприклад, Історія "Червоної рути". Хоч мені, правду кажучи, було б дивно, якби я, наприклад, прочитавши заголовок Фантазія, дізнався з тексту, що йдеться про дитячий гурт "Фантазія".
Що ж до тире між прізвищем і родом діяльності людини, то пан Олександр сказав, що те речення нічим не відрізняється від двох інших, бо а саме можна поставити перед будь-якою поширеною прикладкою. Тоді чому в Правописі в розділі "Кома" прикладку називано просто прикладкою, а в розділі "Тире" уточнено, що йдеться лише про прикладки, перед якими можна поставити а саме?
SS.
Редактор вмілий
Повідомлень: 363
З нами з: Вів грудня 12, 2006 6:31 pm
Контактна інформація:

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення SS. »

Дмитро писав:
Чет грудня 08, 2011 12:26 pm

Слухав учора коментар Олександра Авраменка, автора диктанту. Пан Олександр каже, що лапки в заголовках не ставляться. Хіба що назва, яку зазвичай беруть у лапки, становить лише частину заголовка.
Хтось колись вирішив, що чомусь лапки в заголовках не ставляться. Чи це так автору правила подобалось, чи його дружині. Але дивно, що читач дізнається про що саме написано під заголовком публіцистичного тексту лише після того, як прочитає сам текст.

Тобто правило без логіки, його потрібно просто тупо вчити.

А за інформацію дякую.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Валентин »

Вона підкорила Європу
Якось Іван Тургенєв – славетний російський класик – звернувся до Тараса Шевченка, аби той порекомендував, кого з прозаїків читати, щоб вивчити українську мову. Відповідь була такою: «Марка Вовчка. Він один знає нашу мову». Цей факт, погодьтеся, дуже переконливий.
Шістнадцятирічна Марія Вілінська – красуня, розумниця, дочка російського дворянина живе в Орлі. Звичайно ж, вона не знає, що буквально через сім років стане знаменитою українською письменницею та ще й з викликом підписуватиме свої твори чоловічим псевдонімом Марко Вовчок. Якби тоді дівчині хтось сказав про це, вона, напевно, тільки розсміялася б: для цього треба принаймні знати українську мову.
Одружившись з Опанасом Марковичем, Марія не без його допомоги (а він був українським етнографом) досконало вивчає українську, а вже через шість років створює народні оповідання, що принесли їй славу в Європі. Їх перекладають чеською, данською, німецькою та іншими мовами, а повість «Маруся» стала класичним твором французької дитячої літератури, витримавши майже двадцять видань.

Конкурсне питання про український народ і народ України
Український народ – українці; народ України – громадяни України.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Танка »

Валентин писав:
П'ят листопада 09, 2012 2:11 pm

Відповідь була такою: «Марка Вовчка. Він один знає нашу мову».


Це було прочитано як одне (а не два) речення, тому перед "він" має бути кома або тире. Я написала тире.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Всеукраїнський диктант національної єдності

Повідомлення Валентин »

Танка писав:
П'ят листопада 09, 2012 3:12 pm

Це було прочитано як одне (а не два) речення, тому перед "він" має бути кома або тире. Я написала тире.

Диктор був дуже поганий. Краще б прочитав Бойко. Я спочатку поставив кому-тире, але потім вирішив замінити на двокрапку, бо кома-тире - заскладно для такого диктанта.
Відповісти