Роковини...

Рекламні оголошення, які безпосередньо стосуються мови, художнього чи публіцистичного слова загалом; пошук словників, художніх творів, наукових праць тощo.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

Роковини...

Повідомлення ***** »

22 березня 1842 року народився видатний український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч Микола Лисенко. Всім відома опера М. В. Лисенка за однойменною п'єсою І. Котляревського - "Наталка Полтавка". Ця перлина української сцени здобула велику популярність ще за життя композитора. Вона постійно була в репертуарі Заньковецької, Садовського, Саксаганського. Саме славнозвісна "Наталка Полтавка" закріпилася в репертуарі оперних театрів і посіла почесне місце серед найпопулярніших українських опер.
[quote]Ой я дiвчина Полтавка,
А зовуть мене Наталка:
Дiвка проста, не красива,
З добрим серцем, не спесива.

Коло мене хлопцi в'ються
I за мене часто б'ються,
А я люблю Петра дуже,
До других менi байдуже.
[/quote]
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Роковини...

Повідомлення Танка »

Злата писав:
П'ят березня 19, 2010 11:31 am

З нагоди уродин Ліни Костенко - видатної української поетеси.

До дня народження Ліни Костенко на якомусь з каналів був урочистий концерт, на якому Ольга Богомолець співала романси на слова поетеси.
Тут і тут прочитала трохи про Ольгу Богомолець. Подивіться, яку поезію вона поклала на музику: тут і Ліна Костенко, і Євген Сверстюк, і Ірина Жиленко, і Олена Теліга... Чула, що у неї є романси і на поезії Василя Стуса.
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

Роковини...

Повідомлення ***** »

31 березня 1935 року в м. Крем'янці, що на Тернопільщині, народилася відома донецька поетеса, член Спілки письменників України, співзасновниця Донецького товариства української мови Галина Гордасевич.
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

Роковини...

Повідомлення ***** »

1 квітня 1809 року народився Микола Васильович Гоголь.
Хоча багато хто вважає Гоголя російськомовним прозаїком, драматургом, поетом, однак не слід забувати, що він фольклорист українського походження. Його коріння і дух - з України, з її неозорих козацьких степів, могутнього Дніпра, з безсмертних завдяки його описам Миргорода, Диканьки, Сорочинців...
"А скільки українських мотивів і в "Ревізорі", і в "Мертвих душах" великого майстра слова! Так, він писав російською мовою, але це не означає, що він лише російський письменник, адже слава його набула всесвітнього масштабу. У тому й полягає феномен письменника, якому й сьогодні тісно у національних кордонах".
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

Роковини...

Повідомлення ***** »

13 квітня 1906 року народилася українська письменниця і перекладачка Оксана Іваненко.
О. Іваненко належать численні книжки оповідань, казок, повістей для дітей та юнацтва. Переклала роман «Тургенєв» А. Моруа (1977), книгу оповідей «Малахітова шкатулка» П. Бажова (1979), окремі твори Л. Толстого, В. Короленка, казки Г. К. Андерсена, братів Грімм. Твори О. Іваненко відтворені багатьма мовами народів світу.

http://www.chl.kiev.ua/95/Writer_1/Ivanenko/ivanenko-1.htm
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

Роковини...

Повідомлення ***** »

1 квітня 1809 року народився Микола Васильович Гоголь.

Як кажуть в народі,

3 квітня 1918 року народився український радянський письменник, літературний критик, громадський діяч Олесь Гончар. Він залишив величезний слід в історії української літератури. Олесь Терентійович написав 11 романів, 8 повістей, 8 збірок розповідей і 7 книг нарисів. Твори О. Гончара перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова.
***
Олесь Гончар
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Роковини...

Повідомлення Танка »

4 травня 1817 року народився Костомаров Микола Іванович [псевдоніми й криптоніми — Ієремія Галка, Иван Богучаров, Николай Н., Равви, Н. К., Н. К-ва та ін.] — український історик, громадсько-політичний і культурний діяч, письменник, публіцист, критик, етнограф і фольклорист, член-кореспондент Петербурзької АН з 1876 р.

Тут - твори, біографія, критика.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Роковини...

Повідомлення Валентин »

Злата писав:
Сер квітня 14, 2010 8:37 am

Як кажуть в народі,

3 квітня 1918 року народився український радянський письменник, літературний критик, громадський діяч Олесь Гончар. Він залишив величезний слід в історії української літератури. Олесь Терентійович написав 11 романів, 8 повістей, 8 збірок розповідей і 7 книг нарисів. Твори О. Гончара перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова.
***
Олесь Гончар

Бачив його і слухав на установчому зїзді Руху. Тяжко говорив, по-письменницьки вітієвато, але міг тоді дещо собі дозволити сміливішого, ніж багато хто інший. Вдячна згадка.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Роковини...

Повідомлення Валентин »

Танка писав:
Вів травня 04, 2010 7:46 am

4 травня 1817 року народився Костомаров Микола Іванович [псевдоніми й криптоніми — Ієремія Галка, Иван Богучаров, Николай Н., Равви, Н. К., Н. К-ва та ін.] — український історик, громадсько-політичний і культурний діяч, письменник, публіцист, критик, етнограф і фольклорист, член-кореспондент Петербурзької АН з 1876 р.

Тут - твори, біографія, критика.

Про тенденції
У кого тих тенденцій не було?
Грішив Шевченко і Куліш,
Кониський, Галка-Костомаров...
Облиш тенденції, облиш...
(мій старий вірш, навіяний закидами про націоналістичні тенденції)
Мені вдалося встановити шлях, яким їхав Костомарав, а потім тим самим шляхом їхав у Почаїв та з Почаєва Т.Шевченко:
http://www.google.ru/search?hl=ru&sour...q=&gs_rfai=
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Роковини...

Повідомлення Танка »

16 травня 1968 року народився Тарас Прохасько, сучасний український письменник, журналіст, один із видатних діячів станіславського феномену. Брат Юрія Прохаська.
Про станіславський феномен можна почитати тут, тут і тут.

16 травня 1894 року на Черкащині народився Тодось Осьмачка, Осьмачка Теодосій Степанович (помер 7 вересня 1962, США) — відомий український письменник, прозаїк, перекладач.
[quote]
Тодось Осьмачка. Предше

Я вас любив, німуючи, то словом
і вірив сліпо та тривожно знов,
а ви боялися, щоб випадково
не виявив при людях я любов.

Я вас любив, побожний то злорікий,
ви ж обминали, боячись, мене,
і через те прощайте вже навіки,
і хоч тепер вас серце обмине.

Але коли у липні під каштаном
побачите потоптану траву
і думка займеться в душі неждано,
що я ще, нещасливий, десь живу,

підіте в церкву для такого часу,
зітхаючи полегшено грудьми,
що зворушили в себе тільки рясу
за серце самотинне між людьми!..

1943 р.

[/quote]
Відповісти