slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

господарювати

ГОСПОДАРЮВАТИ, юю, юєш, недок. 1. Займатися господарством (у 3, 5 знач.); вести господарство. Селяни всі радили мені вертати в село, господарювати (Фр., IV, 1950, 295); Що й казати - славно колгоспники живуть, славно й господарюють (Колг. Укр., 11, 1957, 47); // Займатися господарською діяльністю, керувати яким-небудь господарством. - Хіба пани та підпанки вміли господарювати? З чужої праці жиріти - ото їхня робота (Жур., Вечір.., 1958, 358); - Отак його [голову] й возить районне керівництво з колгоспу в колгосп! З одного колгоспники потурять за нездатність господарювати - другому сватають! (Вишня, І, 1956, 391).

2. Вести домашнє господарство, виконувати різні домашні роботи. А тато на роботі, Він в шахті комбайнер. Сама господарюю У домі я тепер (Бойко, Ростіть.., 1959, 40); // Старанно і діяльно наводити порядок де-небудь; порядкувати. Годиною пізніше він уже господарював у роті. Мав собі і тут чимало клопоту (Гончар, III, 1959, 326).

3. Робити що-небудь за власним розсудом, безцеремонно розпоряджатись у чиємусь господарстві. Братова на мене й накинулась: - Се, - каже, - як усі господарюватимуть, то й господарство моє рознесуть чисто! (Вовчок, І, 1955, 5); І в лісі, що був годувальником і смерда, і тесляра-ремісника, господарювали чужинці (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 292).

господарювати - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особагосподарююгосподарюємо
2 особагосподарюєшгосподарюєте
3 особагосподарюєгосподарюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особагосподарюватимугосподарюватимемо
2 особагосподарюватимешгосподарюватимете
3 особагосподарюватимегосподарюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідгосподарювавгосподарювали
Жіночий рідгосподарювала
Середній рідгосподарювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа господарюймо
2 особагосподарюйгосподарюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часгосподарюючи
Минулий часгосподарювавши
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум