slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • НаголосиБета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

наш

НАШ, а, е, займ. присв. 1. Який належить нам, яким ми користуємося. - Чи ти ж, коню, будеш пити з нашої криниці? (Шевч., II, 1953, 331); Пальта наші роздуває вітер і намагається повалити нас на землю (Ю. Янов., II, 1958, 50); // Який перебуває в родинних, дружніх, близьких стосунках з нами. - Се наша сестра Галя! - каже їм менший брат (Вовчок, І, 1955, 325); Осиротів наш рід, то не хочу, щоб моя сім'я сиротіла (Стельмах, II, 1962, 22); // у знач. ім. наші, ших мн., розм. Близькі нам люди (родичі, друзі). Тішуся, що скоро буду вдома і побачу тебе і всіх наших (Коцюб., III, 1956, 338); [Катря: ] Ех, не поїхав би ти сьогодні, зійшлися б усі наші, підняли б тости... (Мороз, П'єси, 1959, 54); // Який належить до одного з нами колективу, товариства; який складається з нас. - А чого ти, парубче, до наших дівчат доріжку топчеш? (Тют., Вир, 1964, 21); - Ти ж, мабуть, не знаєш, що наша дивізія носить ім'я мого рідного міста, - з гонором каже Сагайда (Гончар, III, 1959, 29); // Який належить до однієї з нами держави, армії і т. ін.; радянський. Сюди ж принесли й кілька свіжих поранених, наших і румунів, підібраних тільки що на полі бою (Гончар, III, 1959, 164); // у знач. ім. наші, ших, мн. Ті, що належать до однієї з нами держави, армії і т. ін. - На лівому фланзі наші прорвали фронт і женуть німця, - обізвався з других саней молодий, веселий голос (Тют., Вир, 1964, 492); // Який належить до того ж середовища, що й ми, близький до нас своїми поглядами, переконаннями, уподобаннями. - Ну, нічого, Панасе, ми тобі віримо, ти наш, - додав [Чемериця], заспокоюючи схвильованого Канушевича (Коцюба, Нові береги, 1959, 175); // Стос. до нас. [Любов:] Наше бідне століття стільки вже ганьби прийняло за необачність, бездушність, егоїзм своїх дітей (Л. Укр., II, 1951, 13); Яка страшна відповідальність поетом буть у наші дні! (Сос., І, 1957, 414); // Уживається в авторській мові - мій і моїх читачів, слухачів. Та й закрутив же носом наш Кузьма Трохимович, неначе тертого хріну понюхав! (Кв.-Осн., II, 1956, 20); Іде собі наш Ярема, Нічого не бачить (Шевч., І, 1951, 113); // Власт. нам. - Душа в тебе, видать, кріпка, наша, вихорівська, - .. подумав Тимко (Тют., Вир, 1964, 349); // Здійснюваний, виконуваний і т. ін. нами. Я забула їх, не пригадаю й слова з тих наших довгих, запальних розмов (Л. Укр., І, 1951, 186); // Уживається в узагальнено-особовому значенні. Не вмирає душа наша, Не вмирає воля (Шевч., І, 1951, 325); Радість лоскотна бентежить наші груди... (Сос., 1, 1957, 260).

@ І нашим і вашим див. ваш; Знай наших! див. знати; На наше безголов'я (безголів'я) див. безголов'я; Наша бере див. брати; Наш брат див. брат; Нашого полку прибуває (прибуло) див. прибувати; Пішли наші вгору див. піти.

2. у знач. ім. наше, шого, с., розм. Те, що належить нам або стос. до нас. - Гуляймо, хлопці, поки час, поки наше (Фр., IV, 1950, 8); Наше з бою вмієм брати, Ми в труді і в битві дужі (Дор., Тобі, народе.., 1959, 28).

@ Де наше не пропадало див. пропадати; Куди [наше] не йшло див. іти; Наше зверху - уживається при потребі відзначити, що хто-небудь дістав перемогу над кимось. - В війні ми, бач, гору взяли, наше таки зверху (Довж., І, 1958, 344).

наш - займенник (присвійний)
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийнашнашанашенаші
Родовийнашогонашоїнашогонаших
Давальнийнашомунашійнашомунашим
Знахіднийнаш, нашогонашунашенаші, наших
Оруднийнашимнашоюнашимнашими
Місцевийна/у нашому, нашімна/у нашійна/у нашому, нашімна/у наших

§ 9. Чергування Е — О після Ж, Ч, Ш, Щ, ДЖ, Й (п. 2, в): нашого, нашої, нашою
§ 75. Відмінювання присвійних займенників: наш

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2023 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум