slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

нижчий

НИЖЧИЙ, а, е. 1. Вищ. ст. до низький 1, 2, 5, 7. А хата стала ще нижча (Н.-Лев., II, 1956, 257); Він був наполовину нижчий від Дениса, сухорлявий, вузькоплечий, але незвичайно жилавий і витривалий (Тют., Вир, 1964, 243); Вечоріло вже, ще нижчим стало осіннє небо над Перекопом, коли парламентери під звуки сурм рушили кожен до своїх військ (Гончар, II, 1959, 405); - Голубе, - вже густішим басом протяг артист, - ого, нівроку, у вас, здається, октава! - Октава, - одповів я йому ще нижчим голосом (Ю. Янов., І, 1958, 258).

2. Початковий (про школу, освіту). Почав я писати - віршем і прозою - дуже вчасно, ще в нижчій гімназії (Фр., І, 1955, 13); Латинський шрифт тепер уже вільно читали навіть бійці з нижчою освітою (Гончар, III, 1959, 248).

3. Найпростіший щодо ступеня розвитку, будови тіла. Водорості належать до групи нижчих рослин (Наука.., 1, 1960, 24).

4. Який не належить до панівних, привілейованих верств суспільства (про класове суспільство). Його [І. Франка] цікавить боротьба двох елементів: гордого, егоїстичного боярства..- з нижчим, біднішим класом народу, який обстоює і боронить громадські інтереси (Коцюб., III, 1956, 39).

5. Який залежить від кого-небудь, підпорядковується комусь. Керівним принципом організаційної будови партії є демократичний централізм, який означає:

.. безумовну обов'язковість рішень вищих органів для нижчих (Статут КПРС, 1961, 11); // Молодший званням, посадою; підлеглий. Федот сердито кинув косу, напустив на себе ту командирську суворість, яка була властива йому на службі, коли він звертався до нижчих чинів (Тют., Вир, 1964, 236).

нижчий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийнижчийнижчанижченижчі
Родовийнижчогонижчоїнижчогонижчих
Давальнийнижчомунижчійнижчомунижчим
Знахіднийнижчий, нижчогонижчунижченижчі, нижчих
Оруднийнижчимнижчоюнижчимнижчими
Місцевийна/у нижчому, нижчімна/у нижчійна/у нижчому, нижчімна/у нижчих

§ 18. Зміни приголосних при збігу їх (п. 3): нижчий, нижче

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум