slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • НаголосиБета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

претензія

ПРЕТЕНЗІЯ, ї, ж. 1. перев. мн. Вимагання чого-небудь від когось, пред'явлення своїх прав на що-небудь. - Вони [панни] мають претензію на опікунство надо мною й дуже люблять читати мені гидкі нотації (Н.-Лев., II, 1956, 74); - Я гадаю, наприклад, що товариш Дорошук більше за вас заслуговує на премію, але він ніколи не виступав ніде з такими претензіями (Донч., II, 1956, 89); Центральний Комітет намагався задовольнити претензії меншості щодо кооптації, надіючись таким шляхом відновити мир у партії, але й ця надія не справдилася (Ленін, 9, 1970, 368); Приводом для пред'явлення претензій Святослава на київський стіл став невдалий похід київського князя на половців (Нар. стар. іст. УРСР, 1957, 571).

2. Вияв незадоволення ким-, чим-небудь; образа на кого-, що-небудь. Я не буду мати найменшої претензії до Вас, коли Ви критично віднесетесь до моїх поправок і покористуєтесь їми [ними] в такій мірі, як се Вам потрібно буде для оброблення перекладу (Коцюб., III, 1956, 370); Часом змиє [мати] голову старшенькому й випере йому сорочку: малий Грицько, не вміючи ще словами подавати свої претензії, пускався в ревний плач (Ю. Янов., II, 1954, 163); Ми маємо великі підстави пред'явити претензії критикам, літературознавцям, які мало пишуть про нашу сучасну поезію (Літ. Укр., 21.І 1966, 1).

Бути в претензії на кого, рідко до кого - почувати або виявляти незадоволення ким-, чим-небудь; ображатися. Пані Турковська не була в претензії на князя (Л. Укр., III, 1952, 503); Ніякий винахідник не здатен вигадати таких формулювань, які увічнено в цих протоколах. Тим-то ми певні, що читач не буде на нас в претензії, коли ми, замість недосконалого витвору власної фантазії, подамо один з цих неповторних оригіналів (Мик., II, 1957, 497).

3. перев. на що. Прагнення відзначитися, виділитися чимось серед інших, домогтися визнання за собою певних властивостей, особливостей (часто відсутніх насправді). В покоях у Пшепшинського було бідно, але з великою претензією на панську обставу (Н.-Лев., І, 1956, 200); Пан гетьман коронний - то була маленька фігурка, але з великими претензіями (Хотк., Довбуш, 1965, 276); Повна претензії на молодість і вроду, вона так раптово потрапила в бабусі, що їй нелегко було отямитись (Дмит., Розлука, 1957, 36); // з інфін. Настійне прагнення до чого-небудь. Звісна річ, що різні товариства існують у нас ще від 1848 р. і не тільки що існують, але кожне з них має більшу або меншу претензію бути товариством народним (Фр., XVI, 1955, 25).

З претензією, у знач. присл. - претензійно. При фортеп'яні сиділа пані поважного віку, вбрана якось чудно, з претензією, але без смаку (Л. Укр., III, 1952, 525); Входить Мефодій Софронович Риндя.. Одягнений з претензією, розмовляє шанобливо (Зар., Антеї, 1962, 209).

4. Те саме, що позов 1. До пред'явлення претензії дорівнюється звернення багажовласника до начальника станції призначення з заявою про розшук або відшкодування вартості багажу з прикладенням документів, що підтверджують претензію (Цив. кодекс УРСР, 1950, 91); // Заява замовника, покупця про виявлений брак у продукції; рекламація; // юр. Заява кредитора, замовника, покупця з протестом проти порушення умов договору, угоди.

претензія - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийпретензіяпретензії
Родовийпретензіїпретензій
Давальнийпретензіїпретензіям
Знахіднийпретензіюпретензії
Оруднийпретензієюпретензіями
Місцевийна/у претензіїна/у претензіях
Кличнийпретензієпретензії
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2023 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум