slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

проливати

ПРОЛИВАТИ, аю, аєш, недок., ПРОЛИТИ, ллю, ллєш і рідко ПРОЛЛЯТИ, яю, яєш, док., перех. і без додатка. Ненавмисно, випадково розпліскувати яку-небудь рідину; розливати, розхлюпувати. Як п'є, то не проливає; як б'є, то добре влучає (Номис, 1864, № 11698); Дівчинка проливає сметану на груди і весь час злякано поглядає на чужу тьотю, що сидить на покуті (Тют., Вир, 1964, 216); Ватага вся повеселіла, Горілка з пляшок булькотіла, Ніхто ні краплі не пролив (Котл., І, 1952, 163); Ганна наливає. У неї тремтить рука. [Ганна (до Ромодана ):] Пролила... прошу... (Корн., II, 1955, 332); // Примушувати текти, струменіти; лити. Вночі лив дощ, і небо ще не позбулося брудних хмар, що іноді проливали на .. Варшаву свої помиї (Досв., Вибр., 1959, 140); Тече ріка, шумить ріка Велично і розлого, Щоб хвилі молоді пролить До Пушкіна й Толстого (Рильський, III, 1961, 234); * Образно. Київ тримає кельню в руці , - він у вапні, всякчасно в дії, позводив стояки в ріці, пролляв на мармур багреці, угнув мости вечірні... (Рудь, Дон. зорі, 1958, 47); // перен. Випромінювати, поширювати навколо (світло, тепло, звуки і т. ін.). Трава - оксамитно-зелена, і навіть ополудні, коли шаленіюче сонце проливає найбільше тепла, вона все ж зберігає свою незайману свіжість (Дім., Ідол, 1961, 193); Мужик солодко усміхнувся, закивав головою і, заплющивши очі, пролив у повітря тремтячий струмінь високих нот (Горький, II, перекл. Ковганюка, 1952, 438).

@ Проливати (пролити) кров див. кров; Проливати (пролити) піт - те саме, що Лити піт (див. лити). Піт солоний пролива [перекладач] - Ну й попалися слова! Аж розпухла голова... (Ющ., Люди.., 1959, 234); Скільки поту свого я пролив, Скільки сили я там положив! (Гр., І, 1963, 31); Груша росте собі на селі, як їй самій хочеться, а на виноградниках людині треба пролити сьомий піт (Томч., Готель.., 1960, 37); Проливати (пролити) сльози - те саме, що Лити сльози (слізки) (див. лити). Тільки я сердита зроду : Хто задивиться на вроду Чи сунеться цілувать - Буде сльози проливать (Гл., Вибр., 1951, 216); Марися сумувала, Мліла, сльози проливала (Перв., Казка.., 1958, 54); Скільки тепер їй доведеться прийняти муки, скільки прослухає докорів, скільки проллє гарячих сліз (Л. Янов., I, 1959, 35); Скільки сліз пролила [мати] потаємці ночами, коли Вутанька повернулася з Таврії ні дівчиною, ні вдовою (Гончар, II, 1959, 199); Проливати (пролити) світло (світ, ясність) на що - пояснювати що-небудь, робити щось ясним, зрозумілим. Фольклорно-етнографічні записи Гоголя проливають світло на ті перші джерела, з яких письменник черпав натхнення у своїй творчості (Вол., Наддн. висоти, 1953, 131); Перед тим як почати з ним розмову, що проливала ясність на все, Струк запросив Василька до себе в хату (Турч., Зорі.., 1950, 205); Теорія реалізації Маркса пролила світло і на питання про національне споживання й доход (Ленін, 3, 1970, 57); Вивчення властивостей античастинок та їх взаємодії з речовиною може пролити світло на гіпотези, що висуваються тепер для з'ясування деяких явищ, спостережуваних у всесвіті (Наука.., 12, 1958, 19).

проливати - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапроливаюпроливаємо
2 особапроливаєшпроливаєте
3 особапроливаєпроливають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапроливатимупроливатимемо
2 особапроливатимешпроливатимете
3 особапроливатимепроливатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпроливавпроливали
Жіночий рідпроливала
Середній рідпроливало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа проливаймо
2 особапроливайпроливайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпроливаючи
Минулий часпроливавши
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум