slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • НаголосиБета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

§ 86. II відміна. Однина. Місцевий відмінок

У місцевому відмінку однини іменники другої відміни мають закінчення -і (-ї), -ові, -еві (-єві), -у (-ю).
1. Закінчення -і (після голосного та апострофа — -ї) мають:
1) іменники чол. роду (переважно безсуфіксні) — назви неістот:
в акті, в дусі, у комп’ютері, у байраці, у березі, у ґрунті, у декреті, у телефоні, на дубі, на місяці, на поверсі, на порозі, на столі, на язиці, по асфальті, по фундаменті, при дні, при столі, при характері;
Примітка 1. Деякі іменники цього зразка можуть мати варіантні закінчення -і (-ї) та -у (-ю), що залежить від місця наголосу в слові: у гаї — у гаю, у кра́ї — у краю , у лісі — у лісу, на льоді — на льоду, на роді — на роду, у саді — у саду, на ставі — на ставу, на торзі — на торгу;
2) іменники середн. роду твердої групи (без суфікса -к-), а також мішаної та м’якої груп:
у горі, у навчанні, в озері, у слові, у місті, у селі, у прізвищі; на письмі, на обличчі, на піддашші, на плечі, на роздоріжжі, по завершенні, при згарищі, при морі, при узбіччі.

2. Закінчення -у (після голосного — -ю) мають:
1) іменники чол. та середн. роду твердої групи із суфіксами -к-, -ак-, ик-, -ок-, -к(о) — назви неістот:
у ставку; у горщечку, у містечку; у будинку, у гуртку; у вій ську; на держаку, на літаку, на мішку; на дощику, на ліжку, на яєчку; по горищу, по узбічч́ ю; при батеньку, при підрахунку.
Наявні також і варіантні форми з -ові:
на/по/при/у будинкові, на/по/при/у держакові, на/по/при/у літакові, на/по/при/у ліжкові та ін.;
2) іменники чол. роду односкладових основ із закінченням -у (-ю) в родовому відмінку, якщо наголос у місцевому відмінку переходить з основи на закінчення:
у гаю, у соку, у степу, у яру, у бою, на льоду, на снігу, на шляху, по даху.
Примітка 1. Із прийменниками по деякі іменники набувають варіантних закінчень у (-ю) та -і (-ї): по дубу — по дубі, по Дніпру — по Дніпрі, по місту — по місті, по обличчю — по обличчі, по озеру — по озері, по полю — по полі, по селу — по селі, по навчанню — по навчанні; на позначення часу вживається переважно закінчення -і (-ї): по закінченні, по обіді; зрідка — -у(-ю): по вечорі і по вечору, по досягненні і по досягненню, по завершенні і по завершенню, по закінченні і по закінченню, по здійсненні і по здійсненню.
Примітка 2. Із прийменниками в (у) деякі іменники також набувають варіантних закінчень -у (-ю) та -і (-ї): у потягу — у потязі.

3. Закінчення -ові у твердій групі, -еві (після голосного та апострофа — єві) у м’якій та мішаній групах мають:
1) іменники чол. роду — переважно назви істот:
на/при батькові, на/при лісникові, на/при водієві, на/при вчителеві, на/при коневі, на/при товаришеві;
2) іменники середн. роду твердої групи із суфіксом -к- (назви істот):
на дитяткові, на левеняткові, на немовляткові, на теляткові, на хлоп’яткові, на яструб’яткові.
Примітка 1. Іменники чол. роду твердої групи з основою на -г, -к, -х, безсуфіксні та із закінченням -о — назви осіб, а також іменники середн. роду із суфіксами зі значенням пестливості − назви істот, ужиті з прийменниками на, у (в), по, при, поряд із закінченнями -ові, еві (-єві) мають і варіантні закінчення -у (-ю): на батькові — на батьку, при співробітниќ ові — на співробітнику, на чумакові — на чумаку, на дитяткові — на дитятку, на теляткові — по телятку.
Іменники чол. роду — назви істот (не осіб) мають поряд із закінченнями -ові, -еві (-єві) й закінчення -і (-ї):
на звірові — на звірі; на китові — на киті, на ослові — на ослі, на тигрові — на тигрі; на бугаєві — на бугаї, на коневі — на коні, на лосеві — на лосі; на вужеві — на вужі;
-ові та -у − переважно в іменників з основою на -к:
на борсукові і на борсуку; на віслюкові і на віслюку; на вовкові і на вовку; на воякові і на вояку.
Примітка 2. Із прийменником по іменники набувають варіантних закінчень -ові, еві (-єві) та -у (-ю): по левові і по леву, по вовкові і по вовку; по бугаєві і по бугаю, по зайцеві і по зайцю; по вужеві і по вужу.
Примітка 3. Окремі іменники — назви осіб чол. роду, вжиті з прийменниками на, у (в), по, при, мають три варіанти закінчень: -ові / -у (-ю) / -і (-ї) — у твердій групі, а в м’якій і мішаній групах − -еві (-єві), -ю, -і (-ї): на, у (в), по, при капітанові, капітану, капітані; на, у (в), по, при прем’єр-міністрові, прем’єр-міністру, прем’єр-міністрі; на, у (в), по, при професорові, професору, професорі; на, у (в), по, при студентові, студенту, студенті; на, у (в), по, при учителеві, учителю, учителі; на, у (в), по, при носієві, носію , носії; на, у (в), по, при небожеві, небожу, небожі; на, у (в), по, при товаришеві, товаришу, товариші; на, у (в), по, при читачеві, читачу, читачі.
§ 85
До змісту
§ 87
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2023 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум