slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

сіль

СІЛЬ, солі, ж. 1. Біла речовина з гострим характерним смаком, що являє собою кристали хлористого натрію і вживається як приправа до страв, для консервування і т. ін. Сім год у Крим по сіль ходив [чумак], А сім год до Дону; Ані долі, ані щастя Ні в людях, ні дома! (Щог., Поезії, 1958, 66); - Може, тобі ще й солі треба до страви? - промовила Соломія і поставила перед Денисом, солянку.- Посоли, то буде смачніше (Н.-Лев., VI, 1966, 341); Дід виймає шматок хліба та дрібок солі, починає й собі снідати... (Мирний, І, 1949, 151); Вмочає [Вустимко] картоплину в сіль і запихає її в рот (Багмут, Опов., 1959, 11); Квітує степ на Перекопі. Іскриться сіль на Сиваші (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 9); * Образно. В спільних битвах і горіннях - Дружби сіль кріпка. І Міцкевич в поколіннях Привіта Франка (Мас., Сорок.., 1957, 92); Серед скель, як сон, легких, Я думок тяжкою сіллю Посипав безжурний сміх (Рильський, Мости, 1948, 68); * У порівн. За Ташанню по ярах шуміли, спадаючи, весняні води. Сива паморозь блищала на землі, як сіль (Тют., Вир, 1964, 8); Правда, як сіль, солона (Тют., Вир, 1964, 542); // Біла речовина, що осідає на одязі від випарів поту. Один по одному піднімалися мінометники на висоту за командиром роти. Сорочки на їхніх спинах за ці дні побіліли: на них, пропотілих наскрізь, виступила й позасихала сіль (Гончар, III, 1959, 60).

Зустрічати хлібом і сіллю див. хліб; Подякувати за хліб, за сіль див. хліб; Просимо хліба та солі одвідати див. хліб; Спасибі за хліб, за сіль див. хліб; Хліб та (і) сіль! див. хліб; Цуратися (одцуратися) [від] хліба й солі див. хліб.

^ Кам'яна сіль - мінерал, що за своїм хімічним складом є хлористим натрієм; гірська порода, що складається з цього мінералу; Кухонна сіль - те саме, що хлористий натрій (див. натрій). В харчовий раціон необхідно додавати кухонної солі (Заг. догляд за хворими, 1957, 53).

@ Водити хліб і сіль див. водити; Готовий (готова і т. ін. ) з'їсти (проковтнути і т. ін. ) без солі; З'їв би (з'їла б, проковтнув би, проковтнула б і т. ін. ) без солі кого - дуже ненавидячи когось, хто-небудь ладен завдати йому найбільших прикрощів.- На світі люде вороги одно другому. Одно другого готове продати ні за що ні про що; одно другого готове в ложці води втопити, з'їсти без солі (Н.-Лев., VI, 1966, 410); - Правдиво живе [Себастіян]. А що він має з цього?. Дехто.. без солі з'їв би його (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 137); Савченко загорівся, як жарина, похнюпився. Він без солі проковтнув би від злості цього Василенка (Збан., Сеспель, 1961, 359); Ділити (розділяти) хліб і сіль див. хліб; Заробити на сіль до оселедця, ірон. - нічого не заробити. Заробив на сіль до оселедця (Номис, 1864, № 9852); Знати (дізнаватися, дізнатися), почому (почім) хліб і сіль див. хліб; Лантух солі з'їсти див. лантух; Любити, як сіль в оці [і тернину в боці], ірон.- дуже не любити когось. Пішов русин найматися до графа, якого люди любили, як сіль в оці і тернину в боці (Казки Буковини.., 1968, 114); Насипати солі на хвіст див. насипати1; Не до солі кому: а) комусь байдуже до чогось, коли є важливіша справа. А вже мені не до солі, коли грають на басолі (Номис, 1864, № 10076); б) комусь дуже скрутно; непереливки.- Мені тепер, як кажуть,- не до солі... Що то робить моя Одарочка? (Стор., І, 1957, 89); Робота у мене остатніми часами йшла не шпарко, бо такі були справи, що було «не до солі» (Л. Укр., V, 1956, 173); [Не один] пуд солі з'їсти див. з'їдати; Пропасти, як сіль у воді - безслідно зникнути; Сіллю в оці (в очах) бути; [Мов (як)] сіль в оці (в очах) див. око1; Сіль тобі в оці (в очі) див. око1; Сіль тобі на язик [печина в зуби (у вічі1)] - уживається як лайка, прокляття.- Щоб ти окаменіла, як Лотова жінка, за такі речі! - крикнув з досади Шрам.. - Сіль тобі на язик, печина в зуби! - оддала потиху ковалиха, бо була трохи п'яненька (П. Куліш, Вибр., 1969, 120); [Степанида:] Сіль та печина тобі в вічі! Що це ти верзеш? (Кроп., І, 1958, 125); У Kрим по сіль - традиційна жартівлива відповідь на запитання «куди йдеш, йдете, їдеш, їдете?» - Куди їдете? - запитує Гнат, заступаючи жеребцем дорогу. - У Крим по сіль,- веселіє очима Джмелик (Тют., Вир, 1964, 66).

2. перен. Те, що становить суть, смисл чого-небудь. Зоя й тоді не зрозуміла, в чому сіль тих віршів (Крим., А. Лаговський, І, II, 1905, 204); - Змагання наше спрямоване на те, щоб у країні було більше хліба, щоб ще заможніше жили наші люди. У цьому - головний виграш від змагання, у цьому його сіль (Хлібороб Укр., 7, 1973, 5); // Хтось особливо значний або щось винятково цінне, важливе.

@ Сіль землі - видатні представники якої-небудь суспільної групи; добірна частина певного товариства. Дев'ятий вал... Чи то ж була вода, що марне так розбилася об кручу? То ж сіль землі, то ж сила молода ішла на смерть, на згубу неминучу (Л. Укр., І, 1951, 184); - Так в якому ж питанні ви не дійшли згоди? - Про буржуазію, отче Миколаю.. Про неї ж,- Варава покосував [покосився] очима на гостей.- Більшість із нас гадає, що буржуазія - сіль землі (Стельмах, І, 1962, 335); - Гірники, питаєш? - Гірники, як тобі сказати, сіль землі... (Рудь, Дон. зорі, 1958, 117).

3. перен. Те, що надає гостроти словам, висловлюванням; дотепність. Коли який жарт надто часто повторяти, то він втратить свою сіль, се треба пам'ятати юмористам [гумористам] (Л. Укр., VIII, 1965, 21); Входять гості, От буйна сіль тонкої злості Розмову приправляє їм (Пушкін, Є. Онєгін, перекл. Рильського, 1949, 206); - Крутиться [корчмар], мов той в'юн! - додав хтось слово пополам із сіллю (Чаб., Балкан. весна, 1960, 111); // Дотепні, але грубі слова та вислови. Може б, наш український гумор обійшовся без тої нетовченої солі, що пересипає грубо всі наші часописи (Л. Укр., VIII, 1965, 245).

@ Аттічна сіль - витончений дотеп; Відважувати (відважити) солі - говорити уїдливо, образливо, грубо.- Здається, Сомко налаяв Іванця свинею, чи що? - Не свинею, а собакою, да ще старим собакою.. - Га-га-га! - засміявся Черевань.- Одважив солі добре! (П. Куліш, Вибр., 1969, 57); Додати солі [та перцю] - зробити гострішим, дотепнішим, уїдливішим (про мову). Треба їх [байки] не тілько гаразденько вигладити, а деякі і зовсім переробити, розмову в їх поширити, солі та перцю (свого - стрюкуватого [стручкуватого]!) додати (Мирний, V, 1955, 381).

4. Хімічна сполука, речовина, у якій водень кислоти повністю або частково заміщений металом. Якщо пропускати сірководень у розчин їдкого натру, то утворюється розчинна у воді натрієва сіль сірководневої кислоти (Заг. хімія, 1955, 318); Мінеральні добрива на кислих грунтах слід вносити у формі лужних або фізіологічно лужних солей (Колг. енц., II, 1956, 210); Підгодівля тварин солями мікроелементів, якщо їх не вистачає в кормах, зміцнює здоров'я худоби, збільшує її живу вагу (Наука.., 2, 1957, 24); // Просочена нашатирним спиртом сода, яка раніше була лікувальним засобом. Не міг [Драгомирецький] заснути. Він вже пив валер'янку, нюхав солі - нічого не допомогло (Смолич, Мир.., 1958, 59); Вона наливала йому валеріани [валер'янки], давала нюхальну сіль, але Обручов довго не міг заспокоїтися (Тулуб, В степу.., 1964, 500).

^ Англійська сіль - сірчанокисла магнезія солоно-гіркого смаку, вживана як проносне; Кисла сіль див. кислий.


СІЛЬ1 ... Перша частина складних слів, що відповідає слову сільський, напр.: сільактив, сільелектро, сількомітет, сільунівермаг і т. ін.


СІЛЬ2 ... Перша частина складних слів, що відповідає слову сіль, напр.: сільзавод.

сіль - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийсільсолі
Родовийсолі, солисолей
Давальнийсолісолям
Знахіднийсільсолі
Оруднийсіллюсолями
Місцевийна/у соліна/у солях
Кличнийсолесолі

§ 30. Подвоєння букв як наслідок подовження приголосних (п. 1, 3): сіль

§ 17. Коли Ь не пишеться (п. 5): сіллю
§ 20. Подвоєння та подовження приголосних (п. 4, в): сіль, сіллю
§ 44. Поділ на відміни (III): сіль
§ 61. ІІІ відміна. Однина (п. 3, а): сіллю

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум