slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

певен

ПЕВЕН, вна, вне, у знач. присудк. сл. Бути упевненим. Мені не хочеться навіть думати, що той збірник вийде без Вашої [О. Кобилянської] праці, яка, я певен у тому, надасть йому велику вартість (Коцюб., III, 1956, 242); Рак певен, що на світі все не так іде, Бо сам назад, а не вперед бреде (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 148).

певен - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийпевенпевнапевнепевні
Родовийпевногопевноїпевногопевних
Давальнийпевномупевнійпевномупевним
Знахіднийпевен, певногопевнупевнепевні, певних
Оруднийпевнимпевноюпевнимпевними
Місцевийна/у певному, певнімна/у певнійна/у певному, певнімна/у певних

§ 67. Прикметник (п. 1, в): певен

певний

ПЕВНИЙ, а, е. 1. Чіткий, твердий (про рухи, кроки і т. ін.) Її рухи були певні, а очі темно-сині,.. та які ж ліниві і на вид холодні!.. (Коб., І, 1956, 441); Бушують юрбами майдани, ясна для кожного мета. І певний крок гримить і тане (Сос., І, 1957, 157).

2. Який відповідає дійсності; правильний, точний, вірогідний. В книжках для народного читання краще наводити певні факти, а не гіпотези (Гр., Перед.. світом, 1907, 225); Найбільш певний діалектний матеріал здобувається мовознавцями-діалектологами шляхом безпосереднього спостереження і записування (Нариси з діалектології.., 1955, 181).

3. Точно визначений, визначуваний. Мене ждуть і в Чернівцях і у Львові на певний термін (Л. Укр., V, 1955, 334); Позаду, на певній відстані, йшло кілька наближених, а поряд,теж трохи позаду, царя супроводив одягнутий за формою старий гладкий міністр землеробства і державного майна (Довж., І, 1958, 395); - Я будував декорацію, обраховуючи її на певну точку знімання (Ю. Янов., II, 1958, 29); // Виділений, призначений для чого-небудь. [Кречет:] В лікарні є певні дні, коли дозволяють одвідувати хворих (Корн., І, 1955, 111); // Дібраний серед аналогічних осіб чи предметів або як частина чогось цілого, спільного. Він [П. К. Саксаганський] сам оповідав, що в одній п'єсі спробував був точно скопіювати певного свого знайомого (Рильський, III, 1956, 338); Кожний робітник, очевидно, педантично виконував якусь певну й обмежену частку загальної роботи (Смолич, І, 1958, 75); Письменник [П. Панч] розширює сферу прикладання народної фразеології, застосовуючи її.. для характеристики певних політичних явищ (Рад. літ-во, 1, 1963, 19).

Певна річ: а) уживається як стверджувальне словосполучення, що відповідає знач. слів звичайно, без сумніву. [Мелхола:] І вона римлянка? [Хуса:] Та певна річ! (Л. Укр., III, 1952, 150); б) (вставн. сл.) уживається у знач., що відповідає знач. слів само собою зрозуміло, звичайно, без сумніву. На кормі - руль, перед рульовим місцем - підойми управління, - адже човен був, певна річ, моторний (Смолич, II, 1958, 43).

4. із спол. що, чи, а також у чому, рідко чого, на чому. Який твердо вірить у що-небудь, не сумнівається у чомусь; упевнений. Іван був задоволений з себе і з касієра, був майже певний, що все піде йому добре (Фр., І, 1955, 99); [Антоніо:] Ви певні в тім, що се його домівка? [Магістер:] Тут помилки ніяк не може бути (Л. Укр., III, 1952, 111); Всі, хто слухав Щорса, були певні перемоги над ворогом (Десняк, Вибр., 1947, 193); Нарешті таки знайшов Вас, дорогий пане Володимире, бо листа не дістав і не був певний, чи мої картки дійшли до Вас (Коцюб., III, 1956, 360); // із сл. у собі, себе. Який вірить у свої сили, свої можливості. Олесь Васильович ніколи не був певний у собі (Донч., VI, 1957, 631); З Галочкою, стрункою і квітучою, як молода яблунька, танцює статечний, певний себе, не юний.. чоловік (Ю. Янов., І, 1958, 621); // у кому. Вірити комусь, покладати якісь надії на кого-небудь. Марта ревнувала Антіна [Антона].. Вона не була певна у ньому (Коцюб., II, 1955, 305); // за кого, що і без додатка. Який не відчуває тривоги, хвилювання; спокійний. Вона зарум'янилася й запротестувала. - О, ні!.. Я найпевніша тоді, як їдеш ти зо мною (Коб., III, 1956, 57); [Градов:] Літака на велике випробування випускаємо. Все перевірити треба. Певним треба бути (Собко, П'єси, 1958, 242); Ми певні за свою судьбу, Бажаєм всім так жити! (Воскр., Недарма.., 1950, 12); // Який виражає тверду віру в свої сили, в свою правоту; твердий, упевнений або владний. З рабським ушанованням [ушануванням] розступилися монголи перед незнайомим приїжджим, що говорив їх мовою та й ще таким певним тоном, до якого вони привикли від своїх ханів (Фр., VI, 1951, 64); Зовсім небагато й пробув на каналі, а вже з'явилося в ньому щось певне, владне, розставивши ноги, твердо стоїть на землі Кузьма-каналобудівник (Гончар, Тронка, 1963, 188); // до чого, рідко. Наполегливий, стійкий. Поете! Шлях твій повен труду, Не жди відрадості, о - ні... Конать тобі до віку-суду, Сховавши слізоньки дрібні. Але борись, до цілі певний, Напроти темряви ставай (Граб., І, 1959, 200).

Будь певний; Будьте певні - уживається для переконання кого-небудь у безсумнівності, вірогідності чогось. Будь певний, - що можна, все буде зроблене (Л. Укр., V, 1951, 19); - Обіцяю вам, що мій допис в десятках примірників буде розісланий по всіх газетах, і будьте певні, що до нього прислухаються (Тют., Вир, 1964, 153); Певна рука у кого: а) хтось має вправну, натреновану руку; б) хтось має тверду волю, владний характер. Знов я дивую майстрові, що вмів Такою певною вести рукою Свавольне панство (Рильський, І, 1960, 261); Певне око у кого - хтось має здатність правильно визначати відстань, влучати в ціль. Око в нього було певне, серце міцне. Долав він шляхи невтомно, рушницю ніс, мов пір'їнку (Перв., Невигадане життя, 1958, 247).

5. Який заслуговує повного довір'я, на якого можна покластися; вірний. Ціла виборча робота повинна бути лиш така, що священик у своїм селі має постаратися про вибір певного чоловіка на виборця і написати йому картку.. Цей певний чоловік має бути той, хто безумовно піде за порадою священика (Март., Тв., 1954, 167); Сагайдачний того ж дня виїхав з Києва, взявши з собою десятеро певних козаків (Тулуб, Людолови, І, 1957, 340); В роботі Зоя знаходить справжню насолоду, робота єднає її з колективом, що давно вже став для дівчини і ріднею, і найпевнішим опертям у житті (Гончар, Дорога.., 1953, 8); // Незмінний, постійний. Все чогось шукає іншого людина... Поцілунки щирі... де їх дальший слід! Що на світі певне? За зміною зміна... Це вже з роду в рід! (Граб., І, 1959, 497); // Який обов'язково буде, здійсниться, відбудеться; який обіцяє сподіваний результат. Поміж возами нігде стать: Неначе в ірій, налетіло З Смілянщини, з Чигирина Просте козацтво, старшина, На певне діло налетіли (Шевч., 1, 1951, 100); Не пеняйте на мене, добродію, що я на сей раз не даю певного слова (Мириий, V, 1955, 362); Дід Галактіон сказав, що є один певний і справжній засіб упіймати вусате страховище (Донч., VI, 1957, 58); // Який з необхідністю витікає з обставин, що склалися; неминучий. [Міріам:] Дух мене сюди завів на певну згубу. Ну, що ж! нехай! Мені тут гинуть краще, ніж в іншім місці (Л. Укр., II, 1951, 109); Один з офіцерів порадив залишити його [угорця] в засідці на крайньому глухому фланзі батальйону. Це була певна смерть (Гончар, ІІІ, 1959, 109).

6. Точно не визначений; якийсь. Раїса чула часом у серці певну ніжність, якесь материне почуття до цього знівеченого життя (Коцюб., І, 1955, 323); Полк мав просуватися вперед окремими загонами і дрібними групами і, можливо, діяти певний час децентралізовано (Гончар, III, 1959, 96); // Деякий, незначний. Звичайно, дядькова звістка вже вносила певні корективи, проте схема лишалась та сама (Головко, II, 1957, 487).

певний - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийпевнийпевнапевнепевні
Родовийпевногопевноїпевногопевних
Давальнийпевномупевнійпевномупевним
Знахіднийпевний, певногопевнупевнепевні, певних
Оруднийпевнимпевноюпевнимпевними
Місцевийна/у певному, певнімна/у певнійна/у певному, певнімна/у певних
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум