slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

посеред

ПОСЕРЕД, прийм., з род. в. Сполучення з прийм. посеред виражають: Просторові відношення

. Уживається при означенні простору, місця, предмета і т. ін., в центрі чи недалеко від центра якого розташоване що-небудь, перебуває хтось чи відбувається якась дія; серед. Посеред довгої й широкої зали стояв довгий стіл, засланий червоним сукном (Мирний, І, , ); Посеред села ніби стриміла на щолопочку на найвищій терасі й неначе пишалась дубова церква з п'ятьма білими банями (Н.-Лев., III, , ); Палагна розщібнула сорочку, скинула з себе, постояла посеред хати і, боязко озираючись на Івана, пішла до дверей (Коцюб., II, , ); Ось стежка вибігла на гору, і я вже бачу, ідучи, над яром двір, посеред двору горить багаття (Гонч., Вибр., , ); // Уживається взагалі при означенні простору, місця, де відбувається дія або перебуває хто-, що-небудь. На базарі, як посеред моря Кривавого, стоїть Гонта з Максимом завзятим (Шевч., І, , ); - До самого вечора лежав я.. Погнали худобу, а я лежу один посеред степу, і тільки сира земля мені рани студить (Тют., Вир, , ).

. Уживається при означенні місця, простору і т. ін., в середину якого, куди спрямована дія; серед. Ви тяжкий камень [камінь] положили Посеред шляху... (Шевч., II, , ); Звеліла її вивести посеред покою, - танцюй! (Вовчок, І, , ); Вікно, освічене місяцем, повісило на грубку дивну мережку, кинуло посеред хати віконний хрест (Тют., Вир, , ).

Об'єктно-обставинні відношення

. Уживається при означенні осіб, предметів, в оточенні яких перебуває хто-, що-небудь або відбувається якась дія; між, поміж, серед. Герман за той час сидить посеред куп онучок, струже дещо та веде сам з собою всілякі розмови (Фр., VIII, , ); Посеред людського натовпу сліпий лірник співа-оповідає «Думу про трьох братів Азовських»... (Гончар, II, , ); // Уживається при означенні осіб, предметів, у числі яких знаходиться хто-, що-небудь; поміж, серед. Був там митар посеред них (Л. Укр., III, , ).

. Уживається при означенні певних подій, явищ, які оточують кого-небудь або супроводжують якусь дію; в умовах чогось, в обставинах чогось, під час чого-небудь. Хто не жив посеред бурі, той ціни не знає силі, той не знає, як людині боротьба і праця милі (Л. Укр., І, , ).

Часові відношення

. Уживається при означенні проміжку між початком і кінцем певного часу, періоду, в який відбувається дія або коли наявний якийсь стан; серед. Здурів [Петро] І світом нудить, Других і сам себе посеред ночі будить (Г.-Арт., Байки.., , ); У Харків і з Харкова Борис і Ляля завжди їхали разом. Якщо ж посеред навчального року виривався в Полтаву хтось один з них, то захоплював з дому коржики й для другого (Гончар, IV, , ); У нього снігу посеред зими не дістанеш (Гуц., З горіха.., , ).

. Уживається при назві дії, заняття і т. ін., під час яких відбувається якась інша дія або які перериваються іншою дією, заняттям і т. ін. Пані схоплюється не раз посеред обіду та біжить у пекарню (Л. Укр., III, , ); Посеред своєї розповіді хорват раптом замовк, зупинивши зачудований погляд на ордені Слави, що висвічував у Козакова на засмальцьованій потом гімнастьорці (Гончар, III, , ).

посеред - прийменник

§ 31. Прийменники (п. 1, б): посеред

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум