slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

прийматися

ПРИЙМАТИСЯ, аюся, аєшся, недок., ПРИЙНЯТИСЯ, рідко ПРИНЯТИСЯ і діал. ПРИЙМИТИСЯ, приймуся, приймешся, док. 1. тільки 3 ос. Приживлюватися після пересадження (про розсаду, дерева, кущі), сходити (про посіяне), починати рости. Посадить вона дерево в садку, дерево швидко приймається і за літо вижене паростки вище од хати (Н.-Лев., IV, 1956, 17); Мелася насіяла всячини, і усе прийнялося, зійшло і проквітало (Вовчок, І, 1955, 340); Якщо йшов [Липтак] по гриби чи просто на прогулянку в ліс, кожного разу відвідував троянду, яка прийнялася, росла, наче з води, радувала його (Томч., Готель.., 1960, 37); * Образно. Потроху прийметься насіння, Що розсівали навкруги, Зросте міцніше покоління, Що не подужають враги (Граб., І, 1959, 152); // Успішно прищеплюватися (про деякі профілактичні щеплення). Віспа прийнялася; // перен. Ставати звичним, укорінюватися, закріплюватися. Щоби пісня прийнялася в народі, вона мусить набрати народного характеру не лише у змісті і вислові, але передусім у формі, тобто в своїй ритмічній будові (Муз. праці, 1970, 49); // перен. Ставати стійким (про почуття). Ватя його заінтересовувала тут на селі, серед сільської тиші та спокою, але те почування не глибоко прийнялося в його серці (Н.-Лев., IV, 1956, 106).

2. за що. Вважатися чим-небудь. Основна відмінність матеріаліста від прихильника ідеалістичної філософії полягає в тому, що відчуття, сприйняття, уявлення і взагалі свідомість людини приймається за образ об'єктивної реальності (Ленін, 18, 1971, 261); Ревнощі ніколи й ніде не приймаються за докази (Загреб., Шепіт, 1966, 261).

3. чого, діал. Дотримуватися. - Громада приймається того, що пан кажуть. Громада не хоче пана руйнувати (Фр., III, 1950, 295); - Я такого права не приймаюся, - сказав рішуче Гриць. - Як мені нема права в громаді, то я йду деінде (Март., Тв., 1954, 69).

4. заст. Братися (у2-5знач.). - Приймайся [сину] краще коло землі. Не все ж чужим та чужим її робити (Мирний, І, 1949, 163); [Максим:] А мені ще треба до світа вставати та за косу прийматись, там треба викосить осьмушку ячменю шинкареві (Кроп., І, 1958, 391); Заспокоївшись трохи, він знов приймавсь за роботу, носив воду і дрова, замітав двір, так, наче нічого не сталось (Коцюб., II, 1955, 193); [Антоніо:] Безмірну дяку винен я за теє, магістре найславутніший, що ви моєї справи прийнялись так пильно (Л. Укр., III, 1952, 112); Чура сів коло його да й прийнявсь за снідання (П. Куліш, Вибр., 1969, 135); «Пора нам розстатися вже з пануванням», - подумав Аркадій Петрович, защібаючи лівий манжет і, прийнявшись за правий, згадав одразу, як гула радісно сходка, коли він пояснив їй права народу на землю (Коцюб., II, 1955, 383); Приймився б [бельгієць] керувати фабрикою церезину, коли підприємець запевнить йому семилітню безпереривну службу і 5000 ринських плати на тиждень (Фр., V, 1951, 327); Дівчата, бачачи, що їх постояльці не заньмають [займають], прийнялись за свої хитрощі (Кв.-Осн., II, 1956, 430).

[І] за холодну воду не прийматися (прийнятися), заст. - те саме, що [І] за холодну воду не братися (не взятися) (див. вода). Почне [Настя] Параску умовляти: як таки так цілий вік прожити, щоб і за холодну воду не прийнятися? (Мирний, IV, 1955, 70).

5. тільки док., розм., рідко. Звільнити місце, прохід, відійти. Дорош.. скоро розгледів людську постать, що зі словами: «Приймись, щоб тобі була здохла до вечора!» - стала пробиратися поміж коровами до виходу (Тют., Вир, 1964, 110).

6. тільки недок. Пас. до приймати. На VIII з'їзді РКП, 18-23 березня 1919 року, приймається нова програма партії.. (Ленін, 43, 1974, 210); В радянській психології зорових відчуттів приймається трикомпонентна теорія розрізнення кольорів Ломоносова - Гельмгольца (Рад. психол. наука.., 1958, 13); В оголосці [оголошенні] нічого не було виречено про те, що в альманах приймаються і драматичні утвори (Мирний, V, 1955, 374); По ній [електронній апаратурі] приймаються і передаються програми телебачення між Києвом та Москвою (Веч. Київ, 19.І 1963, 1); Сальви на його честь, почет і схиляння, урочисті пишні зустрічі - все приймалося Наполеоном як цілком заслужене (Кочура, Зол. грамота, 1960, 58); Естетствуючі поети, прихильники «чистої краси», ніколи не приймалися народом (Мал., Думки.., 1959, 119); В члени партії приймаються свідомі, активні і віддані справі комунізму робітники, селяни і представники інтелігенції (Статут КПРС, 1971, 13); Тілько коло глухої залізної брами перекинули залізний місток, та й той часто-густо приймався (Мирний, IV, 1955, 15).

прийматися - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприймаюсяприймаємося
2 особаприймаєшсяприймаєтеся
3 особаприймаєтьсяприймаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприйматимусяприйматимемося
2 особаприйматимешсяприйматиметеся
3 особаприйматиметьсяприйматимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідприймавсяприймалися
Жіночий рідприймалася
Середній рідприймалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа приймаймося
2 особаприймайсяприймайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часприймаючись
Минулий часприймавшись

прийматися - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприймаюсяприймаємося
2 особаприймаєшсяприймаєтеся
3 особаприймаєтьсяприймаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприйматимусяприйматимемося
2 особаприйматимешсяприйматиметеся
3 особаприйматиметьсяприйматимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідприймавсяприймалися
Жіночий рідприймалася
Середній рідприймалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа приймаймося
2 особаприймайсяприймайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часприймаючись
Минулий часприймавшись
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум