slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • НаголосиБета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

самий

САМИЙ, а, е, займ. означ. 1. Уживається після вказівних займенників той, та, те, ті, цей, ця, це, ці, такий, така, таке, такі та ін., підкреслюючи: а) тотожність із ким-, чим-небудь або подібність до когось, чогось. Орина Родіонівна була для Пушкіна тим же самим, чим для Шевченка був його дід (Рильський, X, 1962, 22); Дмитро веде з ярмарку коня, такого самого, як і Карий був (Стельмах, II, 1962, 412); б) незмінність людини, предмета, ситуації і т. ін., їх наявності де-небудь або їх певної ознаки. Село на горі, а попід горою той самий Дніпро шумить, що й попід Києвом (Вовчок, І, 1955, 319); Іншії гори згадались мені, вулиці інші й будинки, Тільки той самий ясний місяченько освічує їх в сю хвилину (Л. Укр., І, 1951, 163); - Хата стала ще нижча; мабуть, осіла. І образи ті самі, - промовив Микола (Н.-Лев., II, 1956, 257); Зустрів я вчителя старого, Який учив мене колись. Зів'яли кучері у нього, Але в очах той самий блиск (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 60); в) одночасність чи послідовність певних дій, розгортання якихось подій і т. ін. Того ж таки тижня самого занедужала панночка (Вовчок, І, 1955, 113); Того самого дня, як він вернувся додому, заїздить до його Дмитренко (Мирний, І, 1949, 385); Напишіть в той самий день, як дістанете сього листа (Коцюб., III, 1956, 403); // Уживається для увиразнення, конкретизації, виділення особи, предмета, місця, часу і т. ін.: а) саме хтось, саме щось; не хто інший; не що інше; саме там, саме тоді та ін.- Я Андрій Соловейко... Я той самий, котрого ви років п'ять тому назад боялись, як злодія (Коцюб., І, 1955, 450); Перемчали [стіжки] його думки в той недавній час, коли він, ще весною, назирав цей самий хліб зеленим (Мирний, І, 1949, 267); - Так се шлях у Хрумово? - спитав ще раз Михайло. - Сей, сей самий (Вовчок, І, 1955, 324); Він згадав, як в сій самій хатині з ним була його ненька рідненька (Л. Укр., І, 1951, 343); Не раз, не два я чув про те - Хто його [папоротник] знайде, кажуть люди, в ту саму ніч, як він цвіте, Тому усюди щастя буде (Гл., Вибр., 1957, 277); б) уже відомий, згадуваний раніше. Отож той самий сиротина У наймах сяк собі, то так Придбав, сірома, грошенят (Шевч., II, 1963, 269); [Xимка:] А тут і панич приїхав на літо додому. [Палажка:] Оцей самий? [Xимка:] Та цей же... (Мирний, V, 1955, 221); // Уживається після особових займенників із значенням «хтось власною особою». Борця того в селі не стало; А люде в Польщі зострічали [зустрічали] Якогось панича. Питав: - Чи жива, каже, титарівна? Чи насміхається з нерівні? - Ото він самий! (Шевч., II, 1963, 104); - Та невже Іван Петрович?.. - Він самий і є. А ви ж, вибачайте, хто самі будете? (Мирний, III, 1954, 263).

2. Уживається з іменниками: а) у поєднанні з прийм. з, від, до, на, перед, під і т. ін. на позначення часу - певної пори доби чи року, певного періоду тощо, вказуючи на часову межу дії; саме тоді, саме відтоді. А не пила ж то, не їла [Ївга] з самого ранку нічогісінько (Кв.-Осн., II, 1956, 273); [Кай Летіцій:] А я вже й так запаморочивсь трохи, просидівши від самого полудня в Кріспіна Секста на обіді (Л. Укр., II, 1951, 360); Раз восени, перед самою покровою, Микола сидів ввечері над лиманом і одпочивав (Н.-Лев., II, 1956, 240); Той матрос перед самою війною знов у степах об'явився (Гончар, II, 1959, 45); Під самий Новий рік у фашистську тюрягу попався старий партизан Данило Броварник (Стельмах, Правда.., 1961, 82); Сьогоднішню сторінку своєї славної творчої біографії герой соціалістичних полів Іван Шумило до самої старості перегортатиме якнайшвидше (Довж., І, 1958, 81); б) у поєднанні з прийм. в, до, край, на, під, при, біля і т. ін. на позначення місця, вказуючи на просторову межу дії, місцезнаходження тощо; аж; близько; безпосередньо. Пливи, пливи, мій віночку, до самого моря (Л. Укр., І, 1951, 202); Як смеркло, підібрались [парубки] під самі вікна (Вовчок, І, 1955, 87); В кінці села, коло самої Раставиці, стояла хата старого Петра Джері (Н.-Лев., II, 1956, 168); Внизу прудка об скали б'ється річка, А над проваллям, на самім краю, Стоїть висока, рівна, ніби свічка, У гостроверхій шапочці смерічка (Павл., Бистрина, 1959, 83); // Уживається з іменниками в поєднанні з тими ж прийм. і підсилювальною часткою аж. Зайшли ми дуже далеко, аж до печер самих (Вовчок, І, 1955, 230); Аж під самі тини розлився ярмарок і навіть у вулицю вихлюпнулися вози (Головко, II, 1957. 183); - Дозволь мені, мати, Дівчину узяти, Що у неї русі коси Аж по самі п'яти (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 23).

3. Уживається з іменниками (перев. на означення явищ природи тощо), підкреслюючи високий ступінь вияву певної властивості, момент найбільшого розвитку, розпал чогось. Було се у саме половоддя, як Дніпро розлився верстов на вісім завширшки (Стор., І, 1957, 108); У саму спеку, опівдні, сідаю в човен (Коцюб., II, 1955, 265); Злягла [вдова] в самі жнива, в гарячу пору (Коцюб., І, 1955, 13).

4. Уживається в поєднанні з прикметниками: а) з відносними для підкреслення найвищого ступеня вияву ознаки. Як крикне [цар] На самих пузатих - Всі пузаті до одного В землю провалились! (Шевч., І, 1963, 251); - В котрому вікні він сидів? - знов спитав Микола. - В самому крайньому (Н.-Лев., II, 1956, 201); Цей час [70-ті роки XIX ст.] в Галичині був самим мертвим, як свідчать історики (Коцюб., III, 1956, 29); На самому сонячному місці пастовня яснів блідим золотом островок (Л. Укр., III, 1952, 651); - Між моїм родом - батьками, дідами, самими далекими пращурами - я перший іду до культури, до світла (Вас., IV, 1960, 14); Дівчинка тихенько засміялася, затупала ніжками по щаблях драбини і з самого останнього сміливо зіскочила на сіно (Стельмах, II, 1962, 77); б) (розм., рідко) з якісними звичайного і вищого ступеня - для творення форм найвищого ступеня, з якісними найвищого ступеня - для їх підсилення. - Ти саму велику біду мені робиш, ти губиш мене (Кв.-Осн., II, 1956, 339); Було піде [пан] з Сенькою-кухарем у загони, намітить самого ситого вола, та й звелить убити (Стор., І, 1957, 195); - Подай нагайку. - Батьку, ну для чого вам ця нагайка? - А для того, сучий ти сину, щоб не показував на картах трьох доріг, а одну, та саму кращу (Довж., І, 1958, 199); - Он у Дейкалівці самого найкращого жеребця в артілі вкрали (Тют., Вир, 1964, 15).

@ Вражати (вразити) в саме серце див. вражати1; В саме серце; До самого серця див. серце; В самий раз див. раз1; В самому соку див. сік; Вціляти (вцілити) в саме серце див. вціляти; До самих кісток див. кістка; До самих кісток промокати (промерзати, проймати і т. ін. ) див. кістка; До самого білого світу див. світ1; До самого долу див. діл; До самого краю див. край1; До самої смерті див. смерть; Закоханий по самі вуха див. закоханий; З (від) самого малечку див. малечку; З (від) самого малку див. малку; З (від) самого роду див. рід; Згори до самого низу див. згори; З-під (з-перед) самого носа див. ніс; З самого приходу див. прихід; Один і той самий; Одна й та сама; Одне (одно) і [й] те саме див. один; Під (перед) самим носом див. ніс; Платити (відплатити) такою (тією) самою монетою див. монета; Платити тим самим див. платити; По саме нікуди див. нікуди; По самі вінця див. вінця; По самі вуха див. вухо; По саму зав'язку див. зав'язка; По саму шию див. шия; Тієї ж самої хвилини (миті) див. той; Того ж самого дня (вечора і т. ін.) див. той; У (на, під) той самий час див. той; У самому квіті див. квіт; У саму точку бити (попадати) див. точка; У той самий момент (мент) див. той; У ту ж саму хвилину (мить) див. той.


САМИЙ див. сам.

самий - займенник (означальний)
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийсамийсамасамесамі
Родовийсамогосамоїсамогосамих
Давальнийсамомусамійсамомусамим
Знахіднийсамий, самогосамусамесамі, самих
Оруднийсамимсамоюсамимсамими
Місцевийна/у самому, самімна/у самійна/у самому, самімна/у самих

самий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийсамийсамасамесамі
Родовийсамогосамоїсамогосамих
Давальнийсамомусамійсамомусамим
Знахіднийсамий, самогосамусамесамі, самих
Оруднийсамимсамоюсамимсамими
Місцевийна/у самому, самімна/у самійна/у самому, самімна/у самих

§ 78. Відмінювання означальних займенників (прим. 1): самий, самий, самі

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2023 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум