slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

узнавати

УЗНАВАТИ (ВЗНАВАТИ), наю, наєш, недок., УЗНАТИ (ВЗНАТИ), наю, наєш, док., перех. і неперех . 1. Одержувати відомості, дізнаватися про кого-, що-небудь. Багато узнавала Катерина од дівчат про людей, ще більше говорили вони про себе (Григ., Вибр., 1959, 195); Жили [князь і дружинники] в Крем'янці тихо, про всі події взнавали пізно (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 454); // Довідуватися про кого-, що-небудь, розпитуючи, вивідуючи, спостерігаючи і т. ін. Заздалегідь узнавши всі ціни і на чорнозем, і на суглинок, і на супісок, вона твердо вирішила продати дві півдесятини (Стельмах, II, 1962, 234); Я взнав у одного з дипломатів завтрашній порядок денний зустрічі комісара з міністром (Ю. Янов., II, 1958, 98); Юлдаш.. не спускав очей з батька. Кортіло хлопцеві взнати - куди ж він їздив уночі (Донч., І, 1956, 148); Дарина глянула на гостя, намагаючись прочитати на його обличчі якусь новину, але нічого не узнала (Собко, Срібний корабель, 1961, 8); // перев. док. Виявити або викрити що-небудь. Ховайся ж тепер, Оленко, од людей, не йди й до церкви, бо всі сусіди взнали, кого ти, молода, покохала! (П. Куліш, Вибр., 1969, 274); Пізніше, коли дорогу узнали в поле та в ліс, - то й не вилазили з їх. І за ділом, і без діла (Вас., IV, 1960, 12); - Тільки ж ти гляди..: узнають, що в мене той лист, - уб'ють гади, і не писну. Щоб ні душа не знала (Головко, II, 1957, 29).

2. Вивчати, пізнавати кого-, що-небудь. Вивчаючи художні твори Льва Толстого, російський робітничий клас узнає краще своїх ворогів.. (Ленін, 20, 1971, 66); Колись грузинський письменник Казбегі, щоб добре взнати народ,... пішов у чабани (Тич., III, 1957, 72).

@ Узнати почому (почім) ківш (пуд, фунт, корець і т. ін. ) лиха; Узнати, де лихо живе див. лихо1.

3. перев. док. Зазнати особисто, пізнати на власному досвіді, пережити, відчути щось. - І що їй за тим Юрком? В наймах ні сонечка, ні літечка не взнає. А за мною господинею буде (Стельмах, І, 1962, 548).

4. Розпізнавати кого-, що-небудь за якимись ознаками, даними. Мулла-дехкан увійшов до контори поважно і нескоро звернувся до Синявіна. Досвід життя привчив уже взнавати, де начальство (Ле, Міжгір'я, 1953, 102); // Виявляти, розкривати сутність кого-, чого-небудь. В лиху годину узнаєш вірну людину (Укр.. присл.., 1955, 141).

5. рідко. Визнавати когось, щось; вважати яким-небудь. Лікарі порадили їй змінити оточення і виїхати на село в якусь родину, де.. хвора узнавала б чийсь авторитет (Л. Укр., V, 1956, 416); Професор уже готов був узнати його дуже пильним і здібним хлопаком і, хотячи ще ліпше переконатися про се, переставив букви (Фр., II, 1950, 58).

узнавати - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаузнаюузнаємо
2 особаузнаєшузнаєте
3 особаузнаєузнають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаузнаватимуузнаватимемо
2 особаузнаватимешузнаватимете
3 особаузнаватимеузнаватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідузнававузнавали
Жіночий рідузнавала
Середній рідузнавало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа узнаймо
2 особаузнайузнайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часузнаючи
Минулий часузнававши

узнати

УЗНАТИ див. узнавати.

узнати - дієслово, доконаний вид
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаузнаюузнаємо
2 особаузнаєшузнаєте
3 особаузнаєузнають
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідузнавузнали
Жіночий рідузнала
Середній рідузнало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа узнаймо
2 особаузнайузнайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часузнавши
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум