§ 29. Подвоєння букв як наслідок їх збігу
1. Подвоєння букв на позначення приголосних звуків маємо, якщо збігаються однакові приголосні:
1) префікса й кореня:
ввіч, ввічливий, віддати, відділ, заввишки, ззаду, беззвучний, оббити, роззброїти, роззява.
Примітка. Немає подвоєння букв у таких словах, як отой, отут, отак, отам, отепер, отоді, а також оцей тощо.
2) кінця першої та початку другої частини складноскорочених слів:
військкомат (військовий комісаріат), міськком (міський комітет), юннат (юний натураліст);
3) кореня або основи і суфіксів прикметників чи іменників:
день — денний, закон — законний, кінь — кінний, осінь — осінній, туман — туманний; баштанник, годинник, письменник, священник; віконниця, Вінниця;
дві букви н зберігаємо й перед суфіксом -ість в іменниках та прислівниках, утворених від прикметників із двома н: законний — законність — законно, туманний — туманність — туманно;
2. Якщо збігається буква с основи дієслова минулого часу і постфікса -ся:
винісся, пасся, розрісся, трясся.
3. Подвоєння букв на позначення приголосних маємо також:
1) у наголошених суфіксах -анн-(ий) (-янн-(ий), -енн-(ий) прикметників, що вказують на більшу, ніж звичайна, міру якості або на можливість чи неможливість дії:
невблаганний, недоторканний, нездоланний, незрівнянний, несказанний; височенний, здоровенний, нездійсненний, незліченний, непримиренний, нескінченний, силенний, страшенний, численний;
2) у суфіксах -енн-(ий), -янн-(ий) прикметників старослов’нського походження зі значенням можливості або неможливості дії:
благословенний, блаженний, мерзенний, огненний, окаянний, священний, спасенний, а також у прикметникові божественний;
дві букви н зберігаємо також в іменниках та прислівниках, утворених від таких прикметників: нездоланність, нездоланно, численність, численно тощо.
Примітка. Немає подвоєння н у дієприкметниках: вивершений, вихований, зроблений, поораний, сказаний, спечений, у прикметниках на -ен-(ий), співвідносних із відповідними дієприкметниками (що мають інший наголос): варений (пор. дієприкметник варений), печений (пор. дієприкметник печений), а також у прикметниках віддієприкметникового походження: довгожданий, жаданий, навіжений, скажений, шалений.
Треба розрізняти такі слова, як здійсненний (який може здійснюватися — прикметник) і здійснений (який здійснився — дієприкметник), нездоланний (непереможний) і нездоланий (якого не подолали), незліченний (представлений у дуже великій кількості) і незлічений (не порахований) та ін.
4. Маємо подвоєння приголосних у словах
бовван, Ганна, лляний, овва, ссати,
а також у похідних від них словах бовваніти, Ганнин, виссати, ссавці та ін.