slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум
А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

колон

КОЛОН, а, ч. Група стоп з одним ритмічним наголосом; віршовий рядок; // Така ритмічна одиниця в прозі. В ній [художній прозі] можуть бути виділені об'єктивно повторювані первісні ритмічні одиниці - колони.. Колони, взаємодіючи один з одним, поєднуються у фрази, ці в свою чергу - в абзаци (Рад. літ-во, 2, 1968, 32).


КОЛОН, а, ч., іст. 1. У Римській імперії, країнах Зах. Європи та Візантії в період раннього середньовіччя - сільський мешканець, що орендував невелику ділянку землі, яка належала багатому землевласникові, і за це платив натурою і відробляв. Подібно до того, як у Західній Європі між римським колоном і середньовічним кріпаком стояв вільний франкський селянин.., так у Візантії аналогічне місце займав вільний слов'янський общинник (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 353).

2. Селянин (батрак, напівкріпак, орендар і т. ін.) у романських країнах і країнах Латинської Америки. Завоювання германців були тісно зв'язані з повстаннями рабів та колонів (Іст. середніх віків, 1955, 9).

колон - іменник, чоловічий рід, істота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийколонколони
Родовийколонаколонів
Давальнийколонові, колонуколонам
Знахіднийколонаколонів
Оруднийколономколонами
Місцевийна/у колоніна/у колонах
Кличнийколонеколони

колон - іменник, чоловічий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийколонколони
Родовийколонаколонів
Давальнийколонові, колонуколонам
Знахіднийколонколони
Оруднийколономколонами
Місцевийна/у колоніна/у колонах
Кличнийколонеколони

колона

КОЛОНА, и, ж. 1. Частина архітектурної споруди у вигляді високого стовпа, що служить підпорою фронтонів, внутрішніх частин будови тощо. Минали гімназичний будинок, застиглий в повазі важких колон і чорних холодних вікон (Коцюб., II, 1955, 375); Від монументального палацу культури, з колонами і масивними арками, долинає спів радіоли (Руд., Остання шабля, 1959, 86); * У порівн. Високі стовбури дерева, рівні, як колони, високо розкидали рясне гілля (Н.-Лев., І, 1956, 348); // Пам'ятник у вигляді стовпа, споруджений на честь якої-небудь події або для увічнення видатної чи славної ділами людини. На кожному метрі по праву Народ мій поставити б міг Колону матросу на славу. Що ворога тут переміг... (Нагн., Вибр., 1957, 373); * У порівн. Я знаю, що ти виглядала Частенько на мене з вікна, А я, ввесь промінням облитий. Стояв, мов колона сумна (Л. Укр., IV, 1954, 86).

2. Стрій, у якому військовослужбовці або військові підрозділи розміщені один за одним на певній дистанції, причому глибина строю більша за його ширину або дорівнює їй. Колони за колонами йшли [солдати] мовчки, і тільки було чути, як бриніли казанки та ляскали й полоскалися в болоті тисячі ніг (Вас., II, 1959, 39); Ми раз у раз зустрічали колони нашого війська, і бувало, що цілими годинами не могли обминути їх (Сміл., Сашко, 1957, 85); // Ряд суден, що йдуть одне за одним; // Група людей чи предметів (тракторів, танків і т. ін.), які розміщені або рухаються витягнутою лінією, ряд за рядом. Всі йдуть колонами стрункими На світле свято - Первомай (Нех., Ми живемо.., 1960, 16); Довга колона машин мчала великим шляхом (Собко, Шлях.., 1948, 27); // Певна група людей (шоферів, трактористів і т.ін.), що разом виконує певне завдання. У великих автогосподарствах весь рухомий [особовий] склад поділений на колони на чолі з начальниками колон (Підручник шофера.., 1960, 291).

@ П'ята колона - група людей, які займаються підривною, антидержавною діяльністю в країнах з революційним або народно-демократичним ладом (за назвою контрреволюційних сил, які діяли в тилу Іспанської республіки в 1936-1939 рр.).

3. Те саме, що колонка 2. Почувалося, що план для Сафарова - це не сухі колони цифр, не розпухла папка з паперами (Донч., II, 1956, 93); // розм. Стовпець.

4. Назва апаратів циліндричної форми.

колона - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийколонаколони
Родовийколониколон
Давальнийколоніколонам
Знахіднийколонуколони
Оруднийколоноюколонами
Місцевийна/у колоніна/у колонах
Кличнийколоноколони
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний чинний правопис української мови з пошуком.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація, звертання в українській мові.     © 2005-2019 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Правопис
  • Форум