slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • НаголосиБета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

простий

ПРОСТИЙ, проста, просте. 1. тільки простий. Елементарний за складом, однорідний; протилежне складний, складений. Вага складного атома дорівнює сумі заг простих атомів, що утворюють його (Заг. хімія, 1955, 38); Прийменники бувають прості, або первісні (в, на, при, під, над і т. д .), і складені (попід, поміж, поза, з-під ) (Сл. лінгв. терм., 1957, 137); // Нескладний за будовою, устроєм. Радянський апарат повинен бути простим, кваліфікованим, дешевим і оперативним, без будь-яких проявів бюрократизму, формалізму і тяганини (Програма КПРС, 1961, 91); // Первинний, основний, вихідний. Прості форми монополії .

^ Просте відтворення див. відтворення; Просте речення див. речення; Просте товарне виробництво - виробництво, яке грунтується на приватній власності на засоби виробництва і особистій праці дрібних ремісників і селян, що виробляють продукцію для обміну або продажу; Просте число див. число; Простий продукт - прибуток, який одержують від землеробства, не рахуючи витрат виробництва.

2. Неважкий, легкий для розуміння, здійснення, виконання; протилежне складний. Мельників план був дуже простий : зв'язати невеличкий пліт .. - і в темну ніч, ховаючись від козаків, переплисти у плавні (Коцюб., І, 1955, 354); Те, що Сагайді здавалося простим і зрозумілим, для нього було гарячим суцільним клубком почуттів, які важко було розплутати (Гончар, III, 1959, 337); Тарас Григорович досі не чув про новий звуковий метод навчання і захопився таким простим і зрозумілим поясненням (Тулуб, В степу.., 1964, 141).

3. Позбавлений зовнішніх ефектів, вигадливості. Його проста невеличка річ подобалася усім найбільше, всі закричали : ура-ура! (Мирний, III, 1954, 288); Мелодію я тобі проспіваю з дороги. Вона проста, як марш пропелера (Ю. Янов., II, 1958, 63); // Буденний. Молодий Пушкін починає свій знаменитий вірш «Де-ревня» з .. вихваляння простого й тихого життя на лоні природи (Рильський, X, 1962, 39); // Не розкішний, скромний, позбавлений надмірностей, зайвих прикрас. Славний обід у тітки. Простий : борщ з сметаною, вареники з сиром до сметани, чи галушки, але такий смачний, що як згадаєш, то й слину ковтнеш (Коцюб., І, 1955, 464); Ось його хата .., житло просте, як добре слово, й законне, немовби створили його не людські руки, а сама природа (Довж., І, 1958, 324); // Позбавлений будь-якої манірності, пози; природний. Все в неї щире, все просте : Шкідливо вічками не блуде [блудить]; ..Вдавати іншої не буде (Граб., І, 1959, 233); Чехов і Толстой захоплювалися проникливо простою грою геніальної Заньковецької (Рильський, III, 1956, 23).

@ Говорити простими словами - говорити без піднесення, урочистості. Простими словами говорила [бабця] високі істини, ясним поглядом добиралася дна душі (Хотк., II, 1966, 16); Простим звичаєм - скромно, без урочистості, пишності. - Королівно, ясна панно, тяжко буде вам дивитись, як мене ховати будуть простим звичаєм, непишно (Л. Укр., І, 1951, 435).

4. Який нічим не виділяється серед інших, не має яких-небудь специфічних, визначних особливостей, якостей; звичайний. «В лісу великому, густому, Непроходимому, пустому Якеєсь дерево росте; На нім кислиці не простії Ростуть - як жар, всі золотії» (Котл., І, 1952, 122); Єремія в .. чорному кунтуші з недорогого сукна стояв попліч з Дзеньковським і здавався простим жовніром врівні з шляхтичем (Н.-Лев., VII, 1966, 212); Татари жахнулись : ця проста й несподівана смерть [Фатьми] одкинула їх од Алі (Коцюб., І, 1955, 401); Данило чомусь відчув, що перед ним сидить не простий парубчак, а господар землі, майбутнє її (Стельмах, II, 1962, 70); // Не рекомендований, не терміновий, без наперед оголошеної вартості (про лист, посилку, бандероль і т. ін.).

Проста карта - не козирна карта; Простий смертний - звичайна людина. Виходячи в розвідку, Козаков .. підіймався одразу над простим смертним і вже «почував себе богом» (Гончар, III, 1959, 432).

^ Простий дріб - не десятковий дріб.

5. Щирий, відвертий (про людину). Не гнулася моя висока постать, і не тьмарився мій веселий погляд, я простий був і думкою і серцем (Л. Укр., І, 1951, 430); В розмовах [о. Вікентій] простий і довірливий більше, ніж треба в суєті мирській (Стельмах, І, 1962, 266); Як приїхала Докія Петрівна з чоловіком у школу, теж розмов було : дворянка, а за мужиком! .. Потім звикли - така собі проста Докія Петрівна, з людьми не горда і з дітьми лагідна (Головко, II, 1957, 192); // Невимушений, безпосередній. Він [І. Франко] був надзвичайно простий у поведінці з людьми (Сам., II, 1958, 395); // Простодушний. До кінофабрики я приїхав молодий і простий, як солдат з булавою маршала в ранці (Ю. Янов., II, 1958, 15); // Позбавлений двоєдушності (про слова, думки і т. ін.). [Едіта:] Не знаю, сину , - сі твої слова, здається, прості, а бринять лукаво (Л. Укр., III, 1952, 10).

@ Простий серцем див. серце.

6. Невисокої якості, грубої обробки. - Якби була жива моя мати, в мене коровай був би біліший і рушники були б не такі прості (Н.-Лев., II, 1956, 181); За простим столом, нічим не покритим і залитим чорнилом,.. сидів .. лисий чоловік і щось писав (Тют., Вир, 1964, 146); // Грубий (про роботу, обробку і т. ін.). Просто вхідних дверей стоїть стіл простої роботи, застелений білою скатеркою (Коцюб., III, 1956, 45); // у знач. ім. проста, простої, ж., заст. Нічим не заправлена горілка. Пан писар уже давно випив і простої, випив і калганової, не забув смоктонути і перчикової (Кв.-Осн., II, 1956, 264).

7. Який належить до непривілейованої верстви, непривілейованого класу. Неначе в ірій, налетіло З Смілянщини, з Чигирина Просте козацтво, старшина, На певне діло налетіли. Козацьке панство походжає В киреях чорних (Шевч., І, 1963, 94); Без імення ніхто між людей не буває - Хто б не родився на світ - родовита людина чи проста. Кожному з них, породивши, батьки надають вже імення (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 151); // у знач. ім. простий, простого, ч .; проста, простої, ж. Той, хто належить до непривілейованої верстви, непривілейованого класу. Кожне поривалося вихопитися з свити та вскочити в панське пальто. Думали не про те, щоб бути хазяїнами, а як би, щоб не бути простими (Гр., II, 1963, 324); В трюмі один признається, що він не з простих, і цим зізнанням ставить між собою і товаришами стіну (Ю. Янов., II, 1958, 134).

@ Простого звання - який належить до непривілейованої верстви, непривілейованого класу. Чапаєв був гордий і відважний, хоч і простого звання (Укр.. казки, 1951, 397); [З] простого роду - який походить з непривілейованої верстви, непривілейованого класу. [Наталка:] Ви пан, а я сирота; ви багатий, а я бідна; ви возний, а я простого роду; та й по всьому я вам не під пару (Котл., II, 1953, 7).

8. Належний до трудової частини суспільства, до трудящих. - Простим людям потрібен мир між народами! Хто ж хоче війни? .. (Кол., На фронті.., 1959, 9); Усе, що створено за роки мирної праці - справа рук, розуму і натхнення простих радянських людей, вихованих Комуністичною партією (Ком. Укр., 6, 1969, 27).

9. розм. Рівно спрямований; прямий. Вони йшли довгою, простою вулицею (Фр., VII, 1951, 189); - Що ніч - дарма : дорога проста, не зіб'юся й поночі (Головко, II, 1957, 425); // Найкоротший (про шлях до чого-небудь). З Бієвець до Семигор була простіша дорога, але Лаврін поїхав назад тим самим шляхом, кудою йшла Мелашка (Н.-Лев., II, 1956, 311); Дорога була вправді не близька, але Максим обіцяв випровадити товариство простішою лісовою стежкою (Фр., VI, 1951, 21); // З рівним станом; стрункий. Сам [козак] молодий, вус чорнявий, на личку хороший. А ще ж бо він, моя мати, простий, як билина (Укр. нар. пісні, 1, 1964, 23).

@ Простим оком - те саме, що Неозброєним оком (див. неозброєний). Поважчала я на два кіло, поправилась так, що й простим оком видко (Л. Укр., V, 1956, 375); Бачу простим оком, як військо польське йде (Ю. Янов., І, 1954, 36).

простий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийпростийпростапростепрості
Родовийпростогопростоїпростогопростих
Давальнийпростомупростійпростомупростим
Знахіднийпростий, простогопроступростепрості, простих
Оруднийпростимпростоюпростимпростими
Місцевийна/у простому, простімна/у простійна/у простому, простімна/у простих

простій

ПРОСТІЙ, тою, ч . Непередбачена затримка, вимушена перерва в роботі. - Чіпляй троса , - закричав тракторист , - п'ятий рік без простоїв роблю, а ви мене через якийсь пень, як коня, отут прив'язали! (Мур., Бук. повість, 1959, 305); Чим вища продуктивність автомата, тим дорожча кожна хвилина його простою (Наука.., 8, 1963, 17).

простій - іменник, чоловічий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийпростійпростої
Родовийпростоюпростоїв
Давальнийпростоєві, простоюпростоям
Знахіднийпростійпростої
Оруднийпростоємпростоями
Місцевийна/у простоїна/у простоях
Кличнийпростоюпростої

простояти

ПРОСТОЯТИ див. простоювати.

простояти - дієслово, доконаний вид
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапростоюпростоїмо
2 особапростоїшпростоїте
3 особапростоїтьпростоять
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпростоявпростояли
Жіночий рідпростояла
Середній рідпростояло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа простіймо
2 особапростійпростійте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часпростоявши
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2023 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум